.
.
.

هشدار یک مقام ایران:96% شهرهای خوزستان دچار مشکل آب خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علیرضا قرینه معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب خوزستان روز چهارشنبه هفتم فوریه هشدار داد که اگر شرایط کنونی ادامه یابد 96% شهرهای خوزستان دچار مشکلات کمی و کیفی آب خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، قرینه این آمار را چنین توضیح داد: «66درصد از شهرهای استان که53 درصد جمعیت استان را شامل می‌شود، بر اثر وضعیت خشکسالی که وجود دارد، دچار مشکلی کمی در بحث آب می‌شوند. همچنین 30 درصد شهرها که 34 درصد جمعیت استان در آن‌جا زندگی می‌کند نیز با مشکلی کمی و کیفی مواجه خواهند شد.»

یکی از مناطق اصلی استان خوزستان که دچار مشکلات جدی آب است، شمال شرق این استان است. در مجموع 15 شهر در استان خوزستان دارای تنش آبی هستند.

به‌گفته معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب خوزستان، در این استان 171 حلقه چاه برای تأمین نیاز آبی وجود دارد که افزون بر این‌که سطح آب این چاه‌ها بسیار پایین آمده، در بسیاری از شهرها فقط یک چاه وجود دارد و اگر آن یک چاه از بین برود دچار بحران خواهند شد.

مردم اهواز تاکنون چندین با با تجمع در برابر ساختمان‌های دولتی و کنار رود کارون، اعتراض خود را به انتقال آب این رود به مناطق مرکزی‌ اعلام کردند. در روز ۲۴ آذر، ده‌ها تن از شهروندان اهواز در اعتراض به انتقال آب کارون به زاینده‌رود در مقابل استانداری این شهر تجمع کردند.

در خوزستان اجرای طرح‌های انتقال آب از جمله کوهرنگ 1 و 2 و تونل چشمه لنگان در بالادست سرشاخه‌های رود کارون و احداث سد‌های عظیم در مسیر رودهای بزرگ دز و و کارون تأمین حق‌آبه‌های طبیعی در این استان را با مشکل مواجه کرده است.

اهواز و شهرهای اطراف آن، علاوه بر مشکل آب با افزایش تصاعدی غلظت گرد و خاک معلق در هوا و آلودگی هوا نیز مواجه است.