.
.
.

ايران: پولی برای خرید هواپیما از بوئینگ و ایرباس نداریم؛ مجوز خرید هواپیما لغو می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران در مجلس ایران چهارشنبه 7 فوریه گفت کشورش برای خرید هواپیما از شرکت‌های بوئینگ و ایرباس پول ندارد و با پایان مهلت دو ساله مقرر، مجوز قراردادهای خرید هواپیما به دلیل بی‌توجهی دولت وعدم تامین منابع مالی از سوی آن، لغو می‌شود.

نماینده جهرم که ریاست کمیسیون عمران در پارلمان ایران را به عهده دارد در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «بر اساس اعلام شرکت بوئینگ و ایرباس ایران باید 15درصد فاینانس خرید هواپیما‌ها را بپردازد که این پول اکنون وجود ندارد».

رئیس کمیسیون عمران ایران توضیح داد ابتدا قرار بود این هواپیماها از طریق فاینانس به کشور وارد شود که اکنون شرکت ایرباس و بوئینگ اعلام کرده ایران باید 15 درصد فاینانس را بپردازد.

وی ادامه داد: «این 15 درصد برای خرید هواپیماها در بودجه سال 97 از سوی دولت پیش‌بینی نشده و تنها 15 درصد برای فاینانس شبکه ریلی و برداشت از صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است».

رضایی کوچی با بیان اینکه پیش از این حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اعلام کرده بود که وزیر راه می‌خواهد بدون پول، هواپیما به کشور وارد کند بیان کرد: «شاید اولویت‌هایشان دیگر پرواز و هواپیما نیست، زیرا هیچ‌گونه اشاره‌ای به پرداخت 15 درصد فاینانس خرید هواپیماها در بودجه 97 نشده است».

پیشتر جان لیهی مدیر فروش شركت ایرباس با ابراز شک و تردید نسبت به زمان تحویل هواپیماها به ایران گفته بود، تحویل هواپیمای‌های این شرکت به ایران دیرتر از موعد مقرر انجام خواهد شد.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران ایران نیز گفته بود که فشارها و تهدیدهای دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در ارتباط با توافق هسته‌ای می‌تواند مجوز فروش این هواپیماها به ایران را باطل کند.

وزیر راه و شهرسازی ایران نیز از چالش جدی بر سر راه این قراردادهای خرید، خبر داده و گفته بود که تولید 10 درصد از قطعات هواپیماهای ایرباس در آمریکا می‌تواند توافق با فرانسوی‌ها برای خرید این نوع هواپیما ار فرانسه را با چالش جدی مواجه کند.

شرکت اروپایی ایرباس و رقیب آمریکایی‌اش یعنی بوئینگ، در چارچوب توافق هسته‌ای (برجام) میان ایران و کشورهای گروه 1+5 که به کاهش تحریم‌های اعمال شده علیه تهران انجامید، توافق کرده‌ بودند مجموعاً 180 هواپیمای مسافربری به شرکت هواپیمایی ایران‌ایر بفروشند.

اما اکنون از طرفی درپی سیاست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا که خواستار اصلاح برجام و وضع تحریم‌های جدید علیه ایران است، و از طرفی دیگر کم توجهی وعدم تامین منابع مالی از سوی دولت ایران برای پرداخت 15 درصد از کل مبلغ فاینانس، انتظار می‌رود با پایان مهلت دو ساله مجوز خرید، قراردادهای خرید هواپیماهای مسافربری لغو شود.