.
.
.

احضار دو روزنامه‌نگار منتقد به دادگاه درپی شکایت اداره‌ کل آموزش و پرورش اهواز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دو روزنامه‌نگار عرب اهوازی که از افت وضعیت تحصیلی استان و قرار گرفتن آن در رده آخر کشوری انتقاد کرده بودند با شکایت مدیرکل آموزش و پرورش راهی دادگاه شدند.

به گزارش رسانه‌های محلی درپی اعتراض دو تن از روزنامه‌نگاران عرب اهوازی به اوضاع نامناسب وضعیت تحصیلی، افت مستمر رده این استان در رده‌بندی کشوری و همچنین استخدام‌های بی‌ضابطه و تبعیض آمیز در سیستم آموزش و پرورش، محمد تقی‌زاده، مدیرکل آموزش و پرورش اقدام به شکایت کرده و آنها را به نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی متهم کرد.

نعیم حمیدی، مدیر مسئول سایت "عصر ما" و همچنین سید نشعان آلبوشوکه، روزنامه‌نگار و طنزنویس به استخدام 3200 نیروی حق‌التدریسی غیربومی در مدارس اهواز، قرار گرفتن "استان خوزستان" در رتبه‌های انتهایی رتبه بندی ۳۲ استان کشور و افت هفت رتبه‌ای استان در کنکور سال 1396 اعتراض کرده بودند.

محمد تقی‌زاده یازدهمین مدیرکل آموزش و پرورش است و از 24 آذر 1392 جایگزین رحمان فلاحی مدیرکل پیشین شد. یک سال پس از حضور تقی‌زاده، این استان در رتبه 31 کشوری قرار گرفت و تعداد بی‌سوادان آن به 650 هزار نفر رسید.

در دوره تقی‌زاده پدیده "مدارس کانکسی" در استان ظاهر شد. مدارس کانکسی به یک یا دو اتاق فلزی اطلاق می‌شود که در نبود ساختمان، به عنوان مدرسه استفاده می‌شوند؛ موضوعی که با توجه به گرمای بسیار شدید جنوب استان و مناطق برفی شمال آن، متناسب با این استان نیست. به دلیل عدم اهتمام مدیریت اداره کل آموزش و پروش به تامین مدارس مورد نیاز، در مهرماه سال 1396 ساکنان روستای مسعودی از توابع شهر دارخوین در بخش جنوبی با همکاری افراد نیکوکار اقدام به خرید کانکس و استفاده از آن به عنوان مدرسه کردند. تقی‌زاده در سال 1396 از وجود بیش از 600 مدرسه کانکسی در استان خبر داد، این در حالی است که گزارش‌های رسانه‌های محلی از وجود مدارس استاندارد متروک در این استان خبر داده‌اند. مدرسه روستای العوده در بخش غیزانیه اهواز یکی از این نمونه‌هاست. مدرسه روستای چام ورشام در همین بخش نیز به طویله‌ای برای حیوانات اهلی تبدیل شده است.

در همین راستا عبدالرحیم طبیشی، مشاور استاندار در "منطقه آزاد خرمشهر و آبادان"، تقی‌زاده را مسئول نابسامانی‌ها و مشکلات آموزش و پرورش استان و شهرستان خرمشهر (محمره) معرفی کرد.

در بیانیه‌ای که سازمان حقوق بشر اهواز در این‌باره منتشر کرد، آمده: " اقدامات تبعیض‌آمیز تقی‌زاده محدود به حوزه ساخت و ساز و استخدام‌ها نمی‌شود و او به شکل کاملا مشخصی عرب‌ستیزی فرهنگی را در دستور کار خود قرار داده است. در دوره فعالیت تقی‌زاده معلم یکی از مدارس اهواز همزمان با بزرگداشت روز دانش‌آموز در ایران، دانش‌آموزان یک مدرسه ابتدایی دخترانه به دلیل صحبت کردن به زبان عربی در کلاس، از سوی معلم تنبیه و ناچار به صد بار نوشتن جمله از "صحبت کردن در کلاس به زبان عربی پرهیز کنیم" شدند. علیرغم اعتراض گسترده خانواده‌های دانش‌آموزان و فعالان اجتماعی، تقی‌زاده از معلم مذکور حمایت کرد و حاضر به اخراج یا تنبیه او نشد."

سازمان حقوق بشر اهواز همچنین احضار نعیم حمیدی و سید نشعان آلبوشوکه، دو روزنامه‌نگار عرب اهوازی و به کارگیری سياست تهديد و ارعاب رسانه‌ها و فعالان مدنى اهوازي را محکوم کرد و خواستار احترام به آزادى بيان و شنيدن صداى رسانه ها و منتقدان جهت اصلاح امور آموزشى و مبارزه با نژادپرستى شد.