.
.
.

پزشکان ایران به اشتباه کلیه سالم هاشمی شاهرودی را برداشته بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران فاش کرد پزشکان حین عمل جراحی به اشتباه کلیه سالم سید محمود هاشمی شاهرودی، رئیس تشخیص مصلحت نظام را برداشته‌اند.

مشاور رئیس مجلس ایران روز شنبه 3فوریه 2018 در گفتگو با روزنامه قانون فاش کرد پزشکانی که رئیس تشخیص مصلحت نظام را در ایران عمل جراحی کرده‌اند، در حین عمل به اشتباه کلیه سالم او را از بدنش خارج کرده‌اند.

او با اشاره به بیماری هاشمی شاهرودی، این موضوع را دلیل تاخیر در معرفی او به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت اعلام کرد و گفت: « ما از بيماري ايشان اطلاع داشتيم و اگر اين دوره نيز حكم اعضاي مجمع مقداري به تاخير افتاد براي همين مساله بود. انتخاب حضرت آقا، براي رياست‌ مجمع تشخيص جناب آقاي شاهرودي بود. برخي نيز مي‌گفتند كه ايشان بيمارند و شايد نتوانند. ايشان بيماري داشتند و به درمان نياز بود. بعد كار به جايي كه قرار شد عمل جراحي انجام دهند رسيد.»

باهنر همچنین درباره اشتباه پزشکی صورت گرفته حین عمل جراحی هاشمی شاهرودی توضیح داد: « در عمل جراحي كه انجام شد غده‌اي كليه ايشان را گرفته بود. در اتاق عمل قرار بود غده را بردارند كه كليه را برداشتند. يعني پزشكان چاره‌اي نداشتند و لحظه اي بايد تصميم مي‌گرفتند. اما در هر صورت كليه را اشتباه برداشتند و پاتولوژي كردند و مشاهده شد كه كليه سالم است و مي‌شد همان غده را بردارند.»

در پی این موضوع پزشکان معالج هاشمی شاهرودی دچار اختلاف شدند و او تصمیم گرفت برای ادامه درمان به آلمان برود. باهنر در این‌باره به روزنامه قانون گفت: « آنجا بود كه يك عده از پزشكان اصرار كردند ايشان به خارج از كشور بروند و درمان شوند»

رئیس مجمع تشخیص مصلحت ایران پس از بازگشت به ایران و در یک کنفرانس خبری، درباره دلایل سفرش به آلمان گفته بود: « به دلیل ایجاد اختلاف نظر در پزشکان معالجم مجبور شدم برای ادامه درمان به آلمان بروم.»

او درباره این "اختلاف نظر پزشکان" توضیح داده بود که: « یک سال است مبتلا به مشکلی در روده شده بودم. بعد از مدت‌ها مشخص شد که غده در روده بزرگ است بنابراین به اطبا مراجعه کردم البته دوستان اصرار می‌کردند که برای معالجه به خارج از کشور بروم که من قبول نکردم. من در مشهد و تهران به دکتر مراجعه کردم و در بیمارستان ساسان دو عمل جراحی داشتم که بعد از مدتی مشکل دیگری در کلیه چپ من ایجاد شد که پزشکان بر سر معالج من دچار اختلاف نظر شدند. برخی از آنها بر عمل جراحی اصرار داشتند و برخی اعتقاد به جراحی نداشتند اما بالاخره غده دوم که بزرگ شده بود مجبور شدم عمل کنم و این عمل را در بیمارستان ساسان انجام دادم. همین اختلاف نظرهای پزشکان موجب شد که هم بستگان و هم پزشکان اصرار کنند که معالجه را در خارج از کشور دنبال کنم.»

همزمان با حضور هاشمی شاهرودی در آلمان افراد و گروه‌های مختلفی به اعتراض پرداخته و رسانه‌های آلمان از او با نام "قاضی مرگ" و "قاتل" یاد کردند. در همین چارچوب فولکر بیک نماینده سابق حزب سبزهای آلمان با ارائه شکایتی به دادستانی این کشور، خواستار توقیف و محاکمه شاهرودی به اتهام قتل و جنایت علیه بشریت شد.