.
.
.

آخرين آمار دستگیر شدگان اعتراضات اخیر.. از ۵۰۰۰ نفر بازداشتی ۴۹۳ نفر هنوز زندانی‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از انتشار آمار و ارقام متناقض از تعداد دستگیر شدگان اعتراضات اخیر ، اکنون آماری جدید از سوی نمایندگان مجلس منتشر شده که حاکی از بازداشت حدود ۵۰۰۰ نفر بوده که ۴۹۳ نفر هنوز زندانی اند.

به گزارش " ایلنا" ، علیرضا رحیمی نماینده مجلس و عضو کمسیون امنیت ملی اعلام کرده که به همراه هیأت نمایندگان بازدیدکننده از زندان اوین با رئیس سازمان زندان‌ها ديدار داشته ، در يادداشتى نوشته كه در اعتراضات دی ماه گذشته ۴۹۷۲ نفر بازداشت شدند که ۴۹٣ نفر آن‌ها هنوز زندانی اند.

پیش از این محمود صادقى نماينده اصلاح طلب تعداد بازداشت شدگان حدود ٣۷۰۰ نفر اعلام كرده بود.

طبق گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری در جریان این اعتراضات حدود ٢٥ نفر در خیابان‌ها به گلوله مستقيم مامواران امنيتى کشته شده و حدود ۱۰ نفر نیز در زندان‌ها زیر شکنجه جان خود را از دست دادند.

علیرضا رحیمی در یادداشت خود نوشته که آمار کل زندانیان حوادث دیماه ۴۹۷۲ نفر بوده که ۹۴/۷۳ درصد آن مرد و ۵/۲۷ درصد زن بوده اند. ۵۰ درصد افراد بازداشتی بین ۱۹ تا ۲۵ سال و ۲۷ درصد بین ۲۵ تا ۳۲ سال بوده اند.

این نماینده گفته که تعداد زیادی از دستگیر شدگان آزاد شده اند اما باقیماندگان در بازداشت مربوط به استان‌های همدان ، خوزستان ، فارس ، اصفهان و تهران هستند.

اگر چه آمار بازداشت‌ها توسط رئیس زندان‌ها اعلام شده که اعلام کرده از ۵۰۰۰ هنوز ۴۳۸ نفر بازداشت هستند و تاکید کرده ۵۵ نفر نیز در بازداشت وزارت اطلاعات هستند ، اما فعالان ایرانی با توجه به تناقض این آمار و ارقام به درست بودن آنها مشکوک هستند و تعداد بازداشت شدگان را بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده می‌دانند.