.
.
.

جنگ نفتی ترامپ علیه تهران...کاهش معنادار خرید نفت ایران از سوی کشورهای آسیایی

«پس از چند سال، صادرات نفت ایران به کشور‌های آسیایی کاهش یافته است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک سایت ایرانی طی گزارشی از "کاهش معنادار خرید نفت ایران از سوی کشورهای آسیایی" می‌گوید و آن را در چارچوب «جنگ نفتی ترامپ علیه ایران» ارزیابی می‌کند.

سایت «فرارو» با استناد به وبگاه «اویل‌پرایس» نوشت، آمار‌هایی که در هفته جاری منتشر شد، نشان داد صادرات نفت دو کشور عضو اوپک به کشور‌های کلیدی آسیایی دچار کاهش شده است. بلومبرگ گزارش داد که صادرات نفت خام قطر به آسیا شدیدا کاهش یافته و رویترز نیز ارقام مشابهی درباره صادرات ایران منتشر کرد.

صادرات نفت ایران نسبت به سال گذشته، ۱۶ درصد کاهش یافته و اکنون در سطح ۱.۵۸ میلیون بشکه در روز قرار دارد. این درحالی است که در سال گذشته صادرات ایران با ۲.۵ درصد افزایش به ۱.۶۷ میلیون بشکه در روز رسیده بود.

اویل‌پرایس نوشت: کاهش صادرات نفت ایران در ماه دسامبر، نتیجه تهدیدات دولت ترامپ در خصوص بازگشت محتمل تحریم‌های آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران بود. آینده برای ایران مبهم است، حتی حامیان آسیایی بزرگی همچون چین، علاقه‌شان به بخش نفت و گاز ایران کمتر می‌شود.

آخرین آمار‌ها نشان می‌دهد که واردات چین از نفت ایران در ماه دسامبر، با کاهش ۱۷.۲ درصدی به ۵۷۱۲۷۵ بشکه در روز رسید. این در حالی است که وارادات هند از نفت ایران هم ۶.۲ درصد کاهش یافت. علاوه بر این، واردات ژاپن هم ۱۱.۲ درصد کاهش یافته است این گزارش دلیل کاهش ورادت ژاپن را فشارهای واشینگتن، ریاض و ابوظبی قلمداد کرده است. هم اکنون ژاپن روزی ۲۱۸۷۵۷ بشکه از ایران وارد می‌کند.

این گزارش به کاهش نفت قطر که با بایکوت سعودی، امارات و بحرین مواجهه است و این کشورها دوحه را متهم به حمایت از تروریسم می‌کنند اشاره کرده و افزوده که صادرات نفت این کشور به ژاپن و کره جنوبی کاهش شدید داشته و در مقابل صادرات نفت سعودی به ژاپن، رشد ۸.۱ درصدی داشته است.

اویل‌پرایس می‌نویسد که به طور کلی بازار نفتی آسیا تحت فشار است، زیرا کاهش صادرات نفت پادشاهی عربی سعودی به اروپا و آمریکا، باعث شده، نفت بیشتری روانه بازار آسیا شود.

این وبگاه نفتی نوشت: در ماه‌های آینده، همزمان با استمرار فشار بر بازار آسیا، ایران و قطر باید گرینه‌های خودشان را ارزیابی کنند. به طور همزمان، تهدید مستمر ترامپ برای ایران گزنده خواهد بود. چندین شرکت غربی و آسیایی، گفته‌اند که آن‌ها عملیات جاری و توافق‌های سرمایه‌گذاری در ایران را مجددا ارزیابی خواهند کرد. قبلا اخباری درباره لغو توافق سرمایه‌گذاری شرکت پوسکو کره جنوبی به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار با شرکت پارس کوهان دیار پارسیان منتشر شد.

اویل‌پرایس بدون ارایه مدرکی فشار پادشاهی عربی سعودی را به عنوان دلیل این لغو ذکر کرده است.

اویل‌پرایس در پایان گزارش خود مدعی شد که "در ماه‌های آینده، با افزایش فشار واشینگتن و ریاض" بر شرکت‌های بین‌المللی که در ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند، انتظار می‌رود تحولات بیشتری از این نوع رخ دهد. شایعه شده که توتال، شرکت نفتی فرانسه، هم با وضعیت بدی مواجه است. افراد آگاه می‌گویند این شرکت به دلیل تهدید تحریم‌ها، درحال ارزیابی مجدد گزینه‌های خود در ایران است.