.
.
.

آلمان با اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع آلمانی روز شنبه 20 ژانویه 2017 به منظور جلوگیری از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام، تحریم‌های تازه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران را با متحدان اروپایی‌اش بررسی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از مجله آلمانی اشپیگل، مقامات آلمانی در تلاش‌اند که متحدان اوروپایی خود را قانع کنند تا برای خروج آمریکا از برجام تحریم های جدیدی علیه ایران به اجرا بگذارند.

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا در بروکسل گفتتند که آلمان همراه با بریتانیا و فرانسه به دنبال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران هستند تا به آمریکا نشان دهند متحدان اروپایی واشینگتن ضمن پایبندی به مفاد توافق هسته‌ای برجام انتقادهای دونالد ترامپ علیه تهران را جدی تلقی می‌کنند.

برغم اینکه مقام‌های آلمانی تاکنون اظهار نظری درباره این گزارش نکرده‌اند اما گزارش اشپیگل دلیل تشدید مجازات علیه ایران از سوی آلمان و متحدان اروپایی‌اش را برنامه موشک‎های بالستیک و دخالت‌های تهران در امور داخلی کشورهای خاورمیانه از جمله یمن و سوریه دانسته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا توافق برجام را «ناقص» و «بدترین» توصیف کرده و بر اصلاح، تغییر یا لغو آن تلاش می‌کند.

وی بارها تهدید کرده که اگر این توافق اصلاح نشود از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد.

توافق هسته‌ای که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، ژوئیه 2015 میان ایران و کشورهای 1+5 (آمریکاف بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به علاوه آلمان) منعقد و اجرای آن از ژوئیه 2016 آغاز شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های وضع شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، به تدریج لغو می‌شود.