.
.
.

توافق اروپا با تهران برای مذاکره بر سر برنامه موشکی ایران و دخالت‌هایش در منطقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه فایننشال تایمز چهارشنبه 17 ژانئیه 2018 از توافق تهران با اروپا برای گفت‌وگو بر سر برنامه موشکی ایران و نقش این کشور در نزاع‌های منطقه‌ای خبر داد.

به نظر می‌رسد این توافق نتیجه فشارهای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای اصلاح توافق هسته‌ای ایران باشد. ترامپ بارها تهدید به خروج آمریکا از این توافق کرده؛ مساله‌ای که خوشایند اروپایی‌ها نیست.

به گزارش فایننشال تایمز به نقل از وزارت امور خارجه آلمان، وزرای امور خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا به همراه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با تهران بر سر آغاز «گفت‌گوهای فشرده و خیلی جدی» بر سر برنامه موشکی ایران و دخالت‌هایش در امور کشورهای منطقه، به توافق رسیدند.

بنا بر این گزارش، زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان، پس از دیدار هفته گذشته به همراه وزرای امور خارجه فرانسه و بریتانیا و همچنین فدریکا موگرینی با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، دیدار و گفت‌وگو کرده بود، نتیجه این توافق را به رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا گزارش داد.

این دیدار یک روز قبل از هشدار ترامپ به امضاکنندگان اروپایی توافق هسته‌ای اتفاق افتاد. رئیس‌جمهوری آمریکا همزمان با تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران، به اروپایی‌ها هشدار داد که این «آخرین فرصت» برای «اصلاح» این توافق است.

ترامپ، توافق هسته‌ای را «بدترین» توافق توصیف کرد و اکتبر گذشته از تایید پای‌بندی ایران به توافق خودداری کرده و آینده این توافق را در یک وضعیت نامشخص قرار داد. او ایران را به برانگیختن «افراط‌گرایی» در خارومیانه متهم کرده و برنامه موشک‌های بالستیک این کشور را یک تهدید امنیتی منطقه‌ای توصیف می‌کند.

توافق هسته‌ای ایران در دوره باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا منعقد شد. این توافق که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، ژوئیه 2015 میان ایران و کشورهای 1+5 (آمریکاف بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به علاوه آلمان) منعقد و اجرای آن از ژوئیه 2016 آغاز شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های وضع شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، به تدریج لغو می‌شود.

هم‌اکنون، دیپلمات‌های اروپایی به طور فوری به دنبال کسب اطلاعاتی از مقامات کاخ سفید آمریکا هستند تا آگاه ترامپ دقیقا چه می‌خواهد و آن‌ها چگونه ممکن است خواسته‌های او را درضرب الاجل 120 روزه برآورده کنند.

یک دیپلمات اروپایی به فایننشال‌تایمز گفت: «اساسا این یک اولتیماتوم به اتحادیه اروپاست. اگر شما در چهار ماه آینده اقدام نکنید، بخشی از روز فنا خواهید بود. شما جانب ایران را گرفته‌اید نه جانب ما را».

دیپلمات دیگری گفت: «ما مقدار معقولی از زمان را به دست آورده‌ایم تا به خوبی درباره آن فکر کنیم و با آمریکایی‌ها درباره اینکه این واقعا این ضرب الاجل درباره چه چیزی هست، گفت‌وگو کنیم».

بنا بر این گزارش، تهران سعی کرده برای منع تشکیل یک جبهه بین المللی گسترده علیه جمهوری اسلامی به خاطر سیاست‌های منطقه‌ایش، با اروپا روابط خوبی داشته باشد. با این حال، تحلیلگران ایرانی هشدار می‌دهند که بدون حمایت آمریکا توافق هسته‌ای زنده نخواهد ماند.