.
.
.

انتقاد نماینده حزب سبز آلمان از مواضع مصلحت‌جویانه اروپا در قبال ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارتینا میشل، عضو حزب چپ‌گرای سبز آلمان روز پنج‌شنبه 11 ژانویه 2018 در کنفرانسی که در پارلمان اروپا با حضور فعالان سیاسی ایرانی برگزار شد، از مواضع کشورهای اروپایی در قبال ایران انتقااد کرد و این مواضع را "مصلحت‌جویانه" توصیف کرد.

تعدادی از نمایندگان ملیت‌ها، نهادها و گروه‌های ایرانی و فعالان سیاسی آزادی‌خواه و مساوات‌طلب روز پنج‌شنبه در پارلمان اروپا در بروکسل، پایتخت بلژیک حضور یافتند و در کنفرانسی که تحت عنوان «پلاتفرم دمکراتیک جنبش‌ھا و خلق‌ھ‌ای ایران» با همکاری فراکسیون چپ این پارلمان برگزار شد، به تشریح اوضاع ایران پرداختند.

در این کنفرانس سخنرانانی به سه زبان انگلیسی، فارسی و کردی در دو پانل "مسئله خلق‌ها" و " حقوق بشر، حقوق زنان و راه‌کار و چاره‌یابی دموکراتیک برای آینده جامعه ایران " اوضاع ایران را به بحث گذاشته و گزارشی از شرایط فعلی این کشور ارائه کردند.

مارتینا میشل از حزب چپ‌گرای سبز آلمان نیز در این نشست حضور یافت و در سخنانی مواضع کشورهای اروپایی در قبال ایران را "مصلحت‌جویانه" توصیف کرد و به انتقاد از آنها پرداخت.

کنت تیمرمن، مسئول تشکل دموکراسی برای ایران نیز با اشاره به مشارکت ملیت‌های مختلف ساکن ایران در روند برقراری دموکراسی، خواستار مشارکت فعال این ملیت‌ها شد.

منى سيلاوى از حزب تضامن دموكراتيک اهواز ضمن تشریح اوضاع ملت عرب اهواز و ستمی که از سوی حکومت ایران بر آنها روا داشته می‌شود از ظلم ملی و از بین بردن عامدانه محیط زیست به عنوان ابزاری برای مقابله و تضعیف وحود عرب‌ها در سرزمین‌هایشان نام برد و خواستار توقف برنامه‌هایی هدفمند تخریب عامدانه محیط زیست در ایران شد.

عباس ولى دیگر سخنران این مراسم نیز به موضوع نقش و کارکرد زبان، باور و ایدئولوژی در ایران پرداخت و بر ضرورت حذف مفهوم زبان، دین، هویت و ایدئولوژی در قانون اساسی ایران آینده تاکید کرد.

دیگر سخنرانان این مراسم از جمله فرهاد بشارت، ناصر بلیده‌ای، جلال سبزواری، سیامند معینی، ژاله احمدی، حسن مکارمی و بهرام رحمانی نیز درباره وضعیت سیاسی و اجتماعی ترک‌ها، نقض حقوق بشر در ایران، زبان فارسی، چاره‌یابی دموکراتیم برای کل جوامع ایران، وضعیت اداره مناطق کردی، حقوق زنان و راهکارهای گذار از وضعیت فعلی به یک جامعه دموکراتیک نظرات خود را نمایندگان پارلمان اروپا مطرح کردند.


در بیانیه پایانی این نشست با اشاره به اینکه خاورمیانه به دلیل اندیشه‌های دولت-ملت و ستمی که از این طریق بر سایر ملت‌ها روا داشته می‌شود دچار ناامنی شده و راه‌حل این مشکل احترام به هویت ملت‌هاست، بر ضرورت احترام حق تعیین سرنوشت ملیت‌ها در ایران آینده از طریق به کارگیری استراتژی خودمدیریتی در ایران و برقراری مساوات میان همه گروه‌های ساکن جغرافیای ایران تاکید شد.