.
.
.

ده‌ها محل کسب و کار شهروندان بهایی در تبریز و چابهار فک پلمب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارش‌ها حاکی از آن است که چهارشنبه 10 ژانویه، به دستور مقامات قضایی ایران، 18 محل کسب و کار شهروندان بهایی در تبریز فک پلمب شد.

این در حالی است که پیش از آن، 8 محل کسب و کار شهروندان بهایی در چابهار، فک پلمب شده بود.

خبرگزاری هرانا ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داده است: «18 محل کسب شهروندان بهایی در تبریز صبح چهارشنبه به دستور مقامات قضایی فک پلمب شد».

بر اساس رویه شکل گرفته به خصوص در سال‌های اخیر جلوگیری از فعالیت اقتصادی بهائیان به عنوان یک اهرم فشار بر پیروان این اقلیت دینی مورد استفاده سازمان یافته نهادهای انتظامی و امنیتی قرار می‌گیرد.

شهروندان بهایی بر اساس باور دینی خود اماکن کسب خود را به منظور اجرای مناسک مذهبی تعطیل می‌کنند. این خود به عنوان بهانه‌ای از سوی نهادهای امنیتی و انتظامی برای پلمب محل کسب کار آن‌ها استفاده می‌شود. این در حالی است که براساس بند ب ماده 28 قانون نظام صنفی، صاحبان واحد صنفی می‌توانند تا سقف 15 روز در سال واحد صنفی خود را بدون اطلاع اتحادیه تعطیل کنند.

پلمب اماکن کسب و کار بهائیان در ایران در حالی صورت می‌گیرد که شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس‌جمهوری ایران در امور حقوق شهروندی حدود یک ماه پیش در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفت: «راجع به پلمب اماکن تجاری و ممانعت از فعالیت بهایی‌ها، استعلاماتی از معاونت حقوقی رئیس جمهور شده است و این بحث را ازطریق حقوقی پیش می‌بریم تا راهکاری برای موضوع بیابیم».