.
.
.

عفو بین‌الملل خواستار تعقیب قانونی مسئولان مرگ معترضان در زندان‌های ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عفو بين‌الملل با انتشار بيانيه‌ای خواستار تعقیب قانونی عاملان مرگ 5 تن از معترضان در زندان‌های ایران شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، عفو بین‌الملل سه‌شنبه 9 ژانویه در بیانیه‌ای با اشارده به مرگ 5 معترض بازداشت شده در زندان‌های ایران، تاکید کرده است: «سایه‌ای از پنهان‌كارى و فقدان شفافیت (توسط نظام ایران) در رابطه با آن‌چه برای این بازداشت شدگان پیش آمده، نگران کننده است».

این بیانیه افزوده است: «نگرانی‌ها از سلامت صدها بازداشتی با مرگ سینا قنبری 23ساله که در بخش قرنطینه زندان اوین تهران نگهداشته شده بود بالا رفته است».

بنا بر این بیانیه: «فعالان و اعضای خانواده قربانیان ادعاهای رسمی را که مدعی است بازداشت‌شدگان دست به خودکشی زده‌اند را مورد سوال قرار داده‌اند».

این بیانیه می‌افزاید: «بسیاری از خویشاوندان صدها نفر از بازداشت‌شدگان، گزارش کرده‌اند که نتوانسته‌اند به اطلاعات درباره عزیزانشان دسترسی پیدا کنند و به خاطر پرس و جو پیرامون سرنوشت عزیزانشان، با تهدیدات مقامات ایران مواجه شده‌اند».
عفو بین‌الملل در بیانیه خود تاکید کرده است: «کسانی که مظنون به داشتن هرگونه مسئولیتی در مرگ زندانی‌های رژیم ایران هستند... باید تحت تعقیب قرار گیرند».

نسرين ستوده وکیل مدافع ایرانی و فعال حقوق بشری، از کشته شدن 5 تن از بازداشت شدگان اعتراض‌های اخیر ایران خبر داد.

نسیرن ستوده سه‌شنبه 9 ژانویه، در مصاحبه با رادیو فردا گفت: «به جز سینا قنبری، محسن عادلی و وحید حیدری، که در زندان های تهران و دزفول و اراک درگذشته اند، دو نفر دیگر در قرنطینه زندان اوین جان خود را از دست داده‌اند».

محمود صادقی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای ایران، سه‌شنبه 9 ژانویه، آمار کل بازداشتی‌های اخیر را حدود 3 هزار و 700 بازداشتی در سراسر کشور اعلام و تصریح کرد: «با توجه به اینکه بازداشت این افراد توسط نهادهای مختلف انتظامی و امنیتی بوده است نمی‌توان آمار دقیق دانشجویان را اعلام کرد».