فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خامنه‌ای: اعترضات چند روز اخیر به ما خسارت زد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران سه‌شنبه 9 ژانویه در سخنانی، اذعان کرد که اعتراضات چند روز اخیر، به نظامش ضربه زد.

  به گزارش خبرگزاری‌های ایران، خامنه‌ای که در سخنرانی خود، اعتراض‌های چند روز اخیر را، ساخته و پرداخته دشمنان ایران به ویژه آمریکا توصیف کرد، گفت: «به ما در این چندروز خسارت زدند، بدانند این بی‌تقاص نخواهد بود».

  او در عین حال، از سرگیری اعتراض‌ها را بعید ندانست، اما در عین حال گفت: «ضرات حاکم در آمریکا اولاً بدانند که تیرشان به سنگ خورده، ممکن است این کار را تکرار کنید اما بدانید که باز هم سرتان به سنگ خواهد خورد».

  رهبر ایران گفت: «آن‌هایی هم که دوست دارند با آمریکایی‌ها نشست و برخاست کنند، چه در خارج، چه متأسفانه بعضی‌ها در داخل، آنها هم بدانند که این نظام محکم ایستاده و به توفیق الهی همه ضعف‌ها و مشکلات را برطرف خواهد کرد».

  بسیاری از ناظران سیاست ایران و کاربران فضای مجازی در اظهار نظرهای خود، منظور علی خامنه‌ای در اشاره به کسانی «در داخل» که «دوست دارند با آمریکایی‌ها نشست و برخاست کنند» را دولت حسن روحانی دانستند. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پس از چند دهه قطع رابطه، چند بار با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، دیدار و گفت‌وگو کرد. با این‌که مقام‌های دولتی ایران گفتند که این دیدارها در چارچوب مذاکرات هسته‌ای صورت گرفته، اما اصولگرایان ایرانی به آن اعتراض کردند.

  خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنرانی خود مدعی شد که هواداران نظام در روزهای اخیر به طور مستمر علیه دشمنانش دست به راهپیمایی زدند.

  رهبر ايران همچون همیشه، اعتراض‌ها را ساخته و پرداخته دشمنان دانست و گفت: «مسئولان فعلی آمریکا که ساده لوحی آن‌ها در امور سیاسی آشکار است، این بار خود را لو دادند و به شبکه سازی و مزدورپروری اذعان کردند».

  او همچنین مخالفان حاضر در خارج از کشور را «زباله» توصیف کرد و گفت که تلاش‌های آمریکایی‌ها برای این است که به گفته او «زباله های فراری از ایران را بازیافت و دوباره وارد میدان کنند».

  او افزود: «دشمنان حتی برای نفوذ در برخی ارکان، افرادی را تطمیع کردند و خود نیز مستقیم وارد میدان شدند که دخالت های مسئولان آمریکایی را در این چند روز اخیر همه دیدند، اما باز هم نتوانستند و ناکام ماندند».

  رهبر ایران با اشاره به تحلیل های مختلفی که در روزهای گذشته از طرف اشخاص و جناح ها در روزنامه ها و شبکه های اینترنتی بیان شده گفت: «همه این تحلیل‌ها یک نقطه مشترک صحیح داشت و آن اینکه باید بین مطالبات صادقانه و به حق مردم و حرکات وحشیانه و تخریب‌گرانه یک گروه تفکیک قائل شد و مطالبات و خواسته‌های مردم را پی‌گیری کرد».

  او افزود: «اینکه عده‌ای از حقی محروم بمانند و در جایی جمع شوند و اعتراض کنند، یک مطلب است اما این‌که عده‌ای از این تجمع سوءاستفاده کنند و به قرآن و اسلام دشنام دهند و به پرچم ایران اهانت کنند و مسجد آتش بزنند، یک مطلب دیگر است».

  در روزهای اخیر، معترضان عاملان برخی حرکت‌های صورت گرفته از جمله حمله به اماکن مذهبی را به نیروهای وابسته به نظام منتسب می‌کنند و هدف از آن را ایجاد فضایی برای سرکوب اعتراض‌ها عنوان کردند.

  خامنه‌ای ادامه داد: «اعتراض ها یا درخواست های مردمی همواره بوده و اکنون نیز هست؛ در همین یکسال اخیر، برخی از مردم در بعضی شهرها یا در مقابل مجلس به دلیل مشکلات صندوق ها یا برخی مؤسسات مالی، اجتماعاتی داشتند که هیچ‌کس هم با آنها معارضه و مخالفتی ندارد و باید این حرفها گوش داده و رسیدگی شوند و در حد وسع و توان پاسخ داده شود».

  خامنه‌‎ای با متهم کردن آمریکا، اسرائیل و طرف‎‌های دیگر به دست داشتن در سازماندهی اعتراض‌ها گفت: «در این فراخوان‌ها، شعار «نه به گرانی» مطرح شده بود که شعاری جذاب بود تا عده‌ای را بدنبال خود وارد صحنه کنند».

  او افزود: «در ابتدای کار هم عده‌ای با این شعار همراه شدند اما مردم به محض آن‌که دیدند، هدف و شعارها تغییر کرد، صف خود را جدا کردند».

  در روزهای اخیر شعارهای زیادی علیه خامنه‌ای از سوی معترضان سر داده شد. مرگ بر دیکتاور، مرگ بر خامنه‌ای و خامنه‌ای قاتل است ولایتش باطل است، از جمله این شعارها بود.

  رهبر ایران مدعی شد: «برای سازماندهی و عملیات دو قرار گاه فرماندهی در همسایگی ایران تشکیل شده بود، یکی از این قرارگاه‌ها برای هدایت عملیات در فضای مجازی بود و قرارگاه دوم برای مدیریت اغتشاش ها که هر دو قرارگاه بوسیله آمریکایی ها و صهیونیست ها فرماندهی می‌شد و پیروزی خود را نیز قطعی می‌دانستند».

  او گفت: «می‌گویند حکومت ایران از قدرت آمریکا هراس دارد؛ در پاسخ می گوییم اگر ما از شما هراس داشتیم، چگونه در دهه پنجاه شما را از ایران بیرون ریختیم و در دهه نود نیز شما را از کل منطقه بیرون راندیم».

  رهبر ایران «براندازی نظام جمهوری اسلامی» را هدف مشخص آمریکایی‌ها خواندند و با اشاره به تلاش دولت قبلی آمریکا در پنهان کردن این هدف در موضع‌گیری‌ها و نیز نامه‌‌هایی که باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای او می‌فرستاد گفت: «البته رفتار آنها همان رفتار براندازی بود که دولت فعلی، صریح و بدون ملاحظه آن را اعلام می‌کند».

  این سخنان علی خامنه‌ای در نقطه مقابل سخنان حسن روحانی رئیس جمهوری ایران درباره اعتراض‌های اخیر ارزیابی می‌شود که اصل مشکل را، افتادن فاصله میان حکومت و نسل جوان دانست. روحانی با اذعان به وجود مشکلات اقتصادی، از خواسته‌های نسل جدید در ایران سخن گفت که با خواسته‌های هم نسلانش برای زندگی متفاوت است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران