.
.
.

فرمانده سپاه پاسداران تلویحا تهدید کرد با احمدی‌نژاد برخورد خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه‌پاسداران ایران، اعتراضات مردمی ایران را تلویحا به محمود احمدی‌نژاد نسبت داد و تهدید کرد در صورتی که نقش او در این ماجرا تایید شود، با او برخورد خواهد شد.

فرمانده سپاه پاسداران ایران روز چهارشنبه 3 ژانویه 2018 گفت: « این موضوع با فراخوان یکی از سایت‌هایی صورت گرفت که وابسته به شخصی است که این روزها زبان به مخالفت‌خوانی نسبت به اصل و ارزش‌های نظام گشوده است.»

این سخنان فرمانده سپاه می‌تواند اشاره‌ای به محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق این کشور باشد که مدت‌هاست به انتقاد از قوه قضائیه روی آورده است.

پس از بالا گرفتن تنش میان احمدی‌نژاد و قوه قضائیه، رهبر ایران با خطاب غیرمستقیم از احمدی‌نژاد خواست به این روند پایان دهد. رهبر ایران گفت: « کسانی که دیروز همه امکانات کشور در اختیار آنها بود و کسانی که امروز همه امکانات مدیریتی کشور را در اختیار دارند، حق ندارند نقش اپوزیسیون بازی کنند و علیه کشور سخن بگویند بلکه باید پاسخگو باشند.»

در نقطه مقابل احمدی‌نژاد نیز با گفتن "اگر رهبری یک موقع یک نظری داشت و شما نظر دیگری داشتی باید بمیری؟ باید نظرت را بگویی" پاسخ رهبر ایران را داد و نشان داد قصد سکوت و کوتاه آمدن ندارد.

سرلشکر محمدعلی جعفری تلویحا از احمدی‌نژاد با نام "مسئول سابق" یاد کرد و افزود: « نیروهای امنیتی درحال بررسی این مسئله هستند و اگر به دخالت این مسئول سابق برسند قطعا متناسب با وضعیت و درخواست ناجا با او برخورد خواهند کرد.»

جعفری همچنین به نقش فضای مجازی در ساماندهای اعتراضات مردمی ایران اشاره کرد و با تایید ضمنی محدودیت‌های اعمال شده، گفت: « عدم کنترل فضای مجازی که مدیریت آن در خارج از کشور است و کوتاهی مسئولان در کنترل این فضا نیز به اغتشاشات شدت داد، اما زمانی که فضای مجازی کنترل شد، شاهد کاهش فتنه گری‌ها بودیم.»

به مانند رهبر ایران که همواره تحرکات اعتراضی را تحت تاثیر کسانی می‌داند که آن‌ها را «دشمن» می‌نامد، فرمانده سپاه ایران نیز آمریکا، اسرائیل و پادشاهی عربی سعودی را به دخالت در اعترضات ایران متهم کرد.

علی خامنه‌ای پیش از این در سخنان خود که در حضور جمعی از خانواده‌های کشته شدگان جنگ هشت ساله عراق و ایران مطرح شد، گفت: «در قضایای چند روز اخیر، دشمنان ایران با ابزارهای گوناگونِ در اختیارشان از جمله پول، سلاح، سیاست و دستگاه امنیتی هم‌پیمان شدند تا برای نظام اسلامی مشکل ایجاد کنند.»

سخنان رهبر ایران و ادعای او درباره نقش "دشمن" در اعتراضات ایران واکنش‌های مختلفی را در پی داشت. در همین‌باره عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت محمد خاتمی در صفحه توئیتر خود نوشت "این مهملات چیه می بافید؟ دشمن کجا بود؟ جوان های مردم هستند، به ستوه آمدند از ندیده شدن، از بیکاری، از ناامیدی، از بی آینده گی، از فقر، از تبعیض".