.
.
.

شیرین عبادی: اعتراضات می‌توانند آغاز یک اتفاق بسیار بزرگ باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شیرین عبادی، برنده نوبل صلح در گفتگو با روزنامه آلمانی "دی‌ولت" گفت که اعتراضات فعلی در ایران با اعتراضات سال 2009 تفاوت دارند و می‌تواند آغاز یک اتفاق بسیار بزرگ باشند.

شیرین عبادی در مصاحبه روز دوشنبه 2 ژانوبه 2018 با "دی‌ولت" در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان این اعتراضات بر خلاف اعتراضات سال 2009 که بیشتر سیاسی بود، جنبه اقتصادی دارند، تفاوتی قائل شد، گفت: «بلی. اعتراضات می‌توانند آغاز یک اتفاق بسیار بزرگ باشند.»

مصاحبه‌گر دی‌ولت از عبادی پرسید: «آیا ممکن پس از حل مشکلات اقتصادی که این اعتراضات را به وجود آوردند، همه چیز به سرعت محو شود؟» برنده نوبل صلح در پاسخ گفت: «گمان نمی‌کنم اینگونه شود. ما شاهد موج بزرگی از اعتراضات هستیم که می‌تواند بسیار بیشتر از آن چیزی باشد که در سال 2009 تجربه کردیم. من شگفت‌زده نخواهم شد اگر چیز بسیار مهم‌تری رخ دهد.»

او درباره دلیل این اعتقاد نیز توضیح داد: «این امر به روشنی به این موضوع ارتباط دارد که ایران [از دیرباز] و نه از امروز در بحران جدی اقتصادی قرار دارد و میزان فساد در این کشور بسیار وحشتناک است.»

شیرین عبادی در این مصاحبه همچنین به موضوع تحریم‌ها و توافق هسته‌ای سال 2015 اشاره کرد و گفت: «برداشته شدن تحریم‌ها انتظارات مردم ایران در زمینه بهبود شرایط را برآورده نکرد. برخی از تحریم‌ها همچنان برقرار هستند. تغییرات اندکی در شرایط مردم عادی به وجود آمد. علاوه بر این ایران هزینه‌های زیادی صرف امور نظامی می‌کند و مردم عادی دیگر توان دیدن این موضوع که این همه پول صرف این موضوع می‌شود را ندارند.»

عبادی دلیل حضور گسترده جوانان را "ناامیدی" آنها دانست و گفت: «ناامیدی در میان جوانان بیشتر است. آنها امیدوار بودند که توافق هسته‌ای دو سال پی، بیش از هر چیز دیگری اوضاع اقتصادی کشور را بهتر کند و این اتفاقی است که رخ نداد. دلایل دیگری نیز برای حضور جوانان وجود دارد و آن آمار بالای بیکاری و انتشار فساد در کشور است. بسته‌تر شدن فضای و سانسور نیز از دیگر دلایل است.»

او درباره حضور زنان نیز توضیح داد: «زنان همیشه پیش‌قدم بوده‌اند و برای قضیه خود در این مبارزه کرده‌اند، اما این رویارویی دو جنس نیست. تفاوت شدید اوضاع اقتصادی بین فقرا و ثروتمندان و بین آنان که از رفاه لذت می‌برند و آنان در این تظاهرات حضور دارند، وجود دارد. در سال‌های اخیر این فاصله طبقاتی بیشتر شده است و این موضوع به درک آنچه در حال رخ دادن است، کمک می‌کند.»