.
.
.

دایره اعتراضات در ایران هر روز گسترده‌تر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علیرغم تهدید به اعدام معترضان در ایران از سوی حکومت، دایره اعتراضات مردمی در این کشور روز به روز گسترده‌تر شده و مردم بیشتری به خیابان‌ها می‌آیند.

در هفتمین روز اعتراضات سراسری در ایران، روز چهارشنبه 3 ژانویه 2018 تعداد پرشماری از مردم شهرهای مختلف در اعتراض به سیاست‌های مداخله‌جویانه ایران در منطقه و به ویژه در کشورهای عربی و همچنین در اعتراض به فقر، فساد، بیکاری و سرکوب گسترده در این کشور تظاهرات کردند.

این تظاهرات که در روز اول در شهر مشهد آغاز شد، در هفتمین روز خود شاهد حضور مردم بیش از 70 شهر کشور بود. مردم شهرهای دزفول، مسجد سلیمان، تهران، خمینی‌شهر و دیگر شهرهای ایران به تظاهرات پرداختند.

در خمینی‌شهر مردم حوزه علمیه این شهر را در حرکتی نمادین که نشان از انزجار آنها از حکومت دینی دارد، به آتش کشیدند.

در تهران نیز مردم علاوه بر حضور گسترده و اعتراض به سیاست‌های حکومت ایران، شعارهایی علیه برخی رسانه‌های حکومتی و بخش فارسی بی‌بی‌سی سر داده و بی‌بی‌سی را به انتشار گزارش‌های دروغین و گمراه‌کننده متهم کردند.

پیش از این الیوت ابرامز، دیپلمات سابق و پژوهشگر آمریکایی با انتشار مقاله‌ای در نیوزویک گفته بود که نیویورک‌تایمز به شکل گمراه‌کننده‌ای اعتراضات ایران را پوشش می‌دهد و این شیوه پوشش خبری، از ارزش اعتراضات ایران کاسته و آن را محدود به حوزه اقتصادی می‌کند.

در پایان هفتمین روز اعتراضات سراسری در ایران، براساس آمار رسمی تعداد کشته‌ها به 22 نفر و بازداشت‌شدگان به صدها نفر رسید. با این حال مردم معترض گزارش کرده‌اند که تعداد کشته‌ها،زخمی‌ها و دستگیرشدگان بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده است.