.
.
.

آیا نظام ایران احمدی نژاد را به عنوان عامل حوادث اخیر معرفی خواهد کرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبری که روز سه‌شنبه 2 ژانویه، خبرگزاری‌های ایران از جلسه وزارت کشور ایران با مسئولان احزاب عمده کشور برگزار کرده، نشان از این احتمال دارد که نظام ایران، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین این کشور و جریانش را از عوامل مهم حوادث اخیر معرفی کند.

بخشی از گزارش خبرگزاری‌های ایران که به این موضوع اشاره کرده، بدین شرح است: « در این نشست همچنین توجه ویژه به نقش جریان انحرافی و لیدر این جریان در اعتبار زدائی از دستگاه های مختلف حاکمیتی و ترویج بی اعتمادی مردم نسبت به عملکرد نظام که یکی از عوامل بروز این حوادث به شمار می رود و واکاوی و دقت درعتاب مقام معظم رهبری در روز چهارشنبه ششم دیماه در این رابطه مورد تاکید قرار گرفت».

اصولگرایان ایران و نزدیکان علی خامنه‌ای رهبر این کشور، جریان احمدی نژاد را «جریان انحرافی» می‌نامند. این نام‌گذاری از زمان آغاز اختلافاتی میان خامنه‌ای و احمدی نژاد در دوره ریاست‌جمهوری‌اش اطلاق شد.

این خبر همچنین به سخنان روز 27 دسامبر خامنه‌ای علیه احمدی نژاد اشاره کرده است.

سخنان خامنه‌ای

علی خامنه‌ای رهبر ایران بدون ذکر نام به شدت به محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین این کشور و یارانش و تاخت و با توصیف آن‌ها به کسانی که «همه امکانات مدیریتی» را در اختیار داشتند و امروز در جهت اهداف دشمن حرکت می‌کنند، گفت آن‌ها همچون کودکی هستند که سنگ بر می‌دارد و شیشه‌ها را می‌شکند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، خامنه‌ای چهارشنبه 27 دسامبر 2017، در دیدار با اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی«انتشار آمارهای بی پایه، ادعاهای دروغ، تخریب چهره های مورد قبول مردم و انکار موفقیت‌های انقلاب اسلامی» را بخش‌هایی از اقدامات در فضای مجازی برای بدبین کردن مردم به ویژه جوانان و نوجوانان دانست و گفت: «متأسفانه برخی افراد بی تقوا در داخل با متهم کردن افراد و دستگاه‌ها و تلاش برای صحیح جلوه دادن دروغ‌های شاخدار بیگانگان، همان کار دشمن را انجام می‌دهند».

در ماه‌های اخیر احمدی نژاد و یارانش به شدت به دستگاه‌های مختلف کشور از جمله دولت و قوه قضائیه می‌تازند و بسیاری از مسئولان را به «فساد» متهم می‌کنند.

خامنه‌ای افزود: «این افراد به جای آن‌که سیاست خود را دینی کنند، برای رسیدن به اهداف پَست و حقیر سیاسی، دین خود را با سیاسی کاری همراه کرده‌اند».

رهبر ایران ادامه داد: «این افراد، بی‌ملاحظه و بدون در نظر گرفتن خدا و دین و انصاف، در جهت اهداف دشمن سخن می‌گویند و به قیمت ناامید کردن مردم و نسل جوان، دشمن را شاد می‌کنند».
خامنه‌ای در ادامه بدون ذکر نام احمدی نژاد اما با اشاره به قرار داشتن همه امکانات کشور در اختیار او در دوره‌های گذشته گفت: «کسانی که دیروز همه امکانات کشور در اختیار آن‌ها بود و کسانی که امروز همه امکانات مدیریتی کشور را در اختیار دارند، حق ندارند نقش اپوزیسیون بازی کنند و علیه کشور سخن بگویند بلکه باید پاسخگو باشند، ضمن آن‌که مردم آگاه هستند و اینگونه رفتارها در آنان تاثیرگذار نخواهد بود».

رسانه‌های نزدیک به احمدی نژاد

رسانه‌های نزدیک به احمدی نژاد در روزهای اخیر گاهی حتی از رسانه‌های اپوزیسیون پیشی گرفتند و به سرکوب اعتراض‌ها توسط نیروهای امنیتی اعتراض کردند.

این رسانه‌ها همچنین دولت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران را به «ناکارآمدی» به خاطر «حل نکردن مشکلات اقتصادی» متهم می‌کنند. خبرهای بسیاری که توسط رسانه‌های نزدیک به احمدی نژاد منتشر شد، از سوی خبرگزاری‌های رسمی تکذیب شد.

با این جود و در حالی بسیاری از منابع داخلی، دلیل اصلی ادامه اعتراض‌ها را که تا کنون به نظر نمی‌رسد رهبری واحدی داشته باشد، اوضاع اقتصادی و فرهنگی می‌دانند، این سوال مطرح می‌شود که آیا نظام ایران در پی معرفی کردن احمدی نژاد به عنوان عامل اعتراض‌ها است؟