.
.
.

ایران....ادامه تظاهرات مردمی در یکشنبه شب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری روز دوشنبه 1 ژانویه 2018 از ادامه اعتراضات در مناطق مختلف ایران و گسترش دامنه آن به شهرهای بیشتری خبر دادند.

این تظاهرات روز پنجشنبه در مشهد آغاز شد و به شهرهای دیگر ایران گسترش یافت.

روز گذشته شهرهای تهران، مشهد، نجف آباد، اصفهان، شيراز، سنندج، کرمانشاه، اهواز، دزفول، رشت، ساری، ملایر، درود، اراک، قم، همدان، کرج، بهشهر، زاهدان، بروجرد، شوشتر، زنجان، قزوین، تاکستان، خرم آباد، تویسرکان، ساوه، آمل، ساری، بهشهر، شهرکرد، باغملک، قزوین، آبیک، محمدیه و خرم‌دره شاهد تظاهرات گسترده‌ای بود..

در برخی از شهرها مانند نجف آباد اصفهان و تاکستان تظاهرات به خشونت کشیده شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، شامگاه یکشنبه در یک پیام تلویزیونی تلاش کرد که از فضای متشنج در ایران بکاهد او گفت برخی خواسته‌های تظاهرکنندگان بر حق‌اند و نباید کسی مانع انتقاد یا اعتراض مسالمت آمیز شود اما در عین حال تاکید کرد که : «دولت گروهی را که بخواهند اموال عمومی را تخریب کنند یا نظم اجتماعی را به هم بزنند و در جامعه اغتشاش ایجاد کنند، حتما تحمل نخواهد کرد».

روحانی افزود: «دستگاه‌های مسئول باید زمینه راهپیمایی و اعتراض را فراهم کنند».

وی در ادامه گفت:«این که در رسانه همه نقدهای مردم را به دستگاه اجرایی برگردانیم، بی‌دقتی است».

رئیس جمهور ایران به طور غیر مستقیم از صداوسیما انتقاد کرده و گفت:«همه اقشار باید رادیوتلویزیون را متعلق به خود بدانند».

وی تاکید کرد: «باید همه احساس کنند در این رسانه ملی حضور دارند و می‌توانند نظراتشان را بیان کنند. مردم باید احساس کنند که در رسانه‌ها می‌توانند حرف‌هایشان را بیان کنند».

در این میان منابع خبری در ایران از بازداشت بیش از 400 نفر در مناطق مختلف این کشور خبر دادند.

طبق گزارش ها و از شعارهایی که از ویدیوهایی منتشر شده در شبکه اجتماعی یوتیوب، توییتر و فیس شنیده می‌شود، شعارها بر دو محور اساسی متمرکز بوده است یکی مخالفت صریح تظاهرکنندگان با مداخلات ایران در کشورهای منطقه و دیگری هزینه کردن اموال این کشور برای جنگ‌های نیابتی است بطوری که بیشترین شعارها «عرب‌ها را رها کنید حالی به فکر ماکنید»، «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران»، «سوریه را رها کنید فکری به حال ما کنید» و شعار «مرگ بر خامنه ای» که کلیت نظام را هدف قرار داده است