.
.
.

افزایش تعداد کشته‌شدگان تظاهرات مردم ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی استمرار تظاهرات مردم ایران و ادامه روند سرکوب آن، تلویزیون رسمی ایران از کشته شدن 12 نفر از مردم معترض خبر داد.

تلویزیون رسمی ایران، روز دوشنبه اول ژانویه 2018 تصاویری از تظاهرات مردمی منتشر و بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد: « 12 نفر در شهرهای مختلف در اتفاقات شب گذشته کشته شدند.» مشخص نیست که کشته‌شدگان روزهای قبل نیز در این آمار لحاظ شده‌اند یا خیر.

مقامات ایران پیش از این کشته شدن چهار شهروند معترض را تایید کرده بودند، اما اطلاعاتی درباره محل و نحوه کشته شدن باقی افراد منتشر نشده است.

براساس ادعای تلویزیون ایران، نیروهای امنیتی این کشور با "معترضان مسلح" که قصد تصرف پاسگاه‌های پلیس و مراکز نظامی را داشتند، روبرو شدند. در بیانیه‌ای که تلویزیون رسمی ایران آن را قرائت کرد، آمده: «برخی از معترضان مسلح کوشیدند برخی مراکز پلیس و مراکز نظامی را تحت کنترل خود درآورند اما با مقاومت نیروهای امنیتی مواجه شدند.» این بیانیه اطلاعاتی درباره مکان و زمان این اتفاق نداده است.

رسانه‌های رسمی ایران پیش از این از کشته شدن چهار شهروند معترض در ایذه و دورود خبر دادند. دو نفر از کشته‌شدگان در استان لرستان توسط خودروهای حکومتی به زیر گرفته شده بودند.

ماشاالله نعمتی، استاندار لرستان صبح روز دوشنبه در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفت که معترضان تعدادی از اموال عمومی در شهرستان دورود را آتش زدند. یکی از ماشین‌های آتش‌نشانی که برای خاموش کردن یک بانک آتش‌ گرفته اعزام شده بود، در مسیر برگشت توسط معترضان در اختیار گرفته شد و آنها دیگر شهروندان معترض را به زیر گرفتند و این امر موجب کشته شدن یک جوان 14 ساله در میدان وحدت این شهر شد.

این مقام مسئول گفت که اطلاعاتی از تعداد کشته‌شدگان درگیری‌های دیشب در دیگر شهرها ندارد.

مقامات ایران اعلام کردند که در چهار روزی که از تظاهرات مردمی می‌گذرد، تا کنون 370 نفر را دستگیر کرده‌اند؛ آماری که گزارشگران میدان به شدت آن را تکذیب کرده و تعداد بازداشت‌شدگان را چندین برابر آن اعلام می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم