.
.
.

سناتور آمریکایی در واکنش به تظاهرات مشهد: خامنه‌ای میلیاردها دلار خرج جنگ‌هایش می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تام کاتن، نماینده ایالات آرکانزاس و عضو سنای آمریکا درباره تظاهرات مردمی که سرتاسر ایران را فرا گرفته گفت که علی خامنه‌ای رهبر ایران میلیاردها دلار از پول‌های آزاد شده در نتیجه توافق هسته‌ای را در سوریه، یمن و عراق خرج می‌کند.

تام کاتن در بیانیه‌ای که در وبسایت‌ رسمی‌اش درباره تظاهرات گسترده‌ای که روز پنج‌شنبه 28 دسامبر 2017 در شهر مشهد آغاز و تا کنون به دیگر استان‌های ایران نیز سرایت کرده گفت که رهبر ایران پس از آنکه میلیاردها دلار در نتیجه توافق هسته‌ای به دست آورد در تامین احتیاجات اساسی مردمش ناکام ماند، زیرا چه بسا بیشتر این اموال را در جنگ‌های منطقه‌ای در سوریه، یمن، لبنان و عراق خرج می‌کند.

سناتور کاتن افزود: «تظاهرات مشهد نشان داد رژیمی که بر مبنای اندیشه‌های نفرت‌انگیز استوار است، نمی‌تواند تا همیشه از حمایت مردمی گسترده بهره‌مند باشند. ما باید ملت ایران را که برای سر دادن فریاد مخالفت با ایران رژیم، جان خود را به خطر می‌اندازد، حمایت کنیم.»

در پی تظاهرات گسترده روز پنج‌شنبه مشهد، ایران تعداد زیادی را در استان خراسان و به ویژه در شهر مشهد، که تظاهرات از آنجا شروع شد، دستگیر کرد. خبرگزاری هرانا، تعداد دستگیرشدگان را 52 نفر اعلام کرد.

روز جمعه 29 دسامبر 2017 نیز تظاهرات در ایران و به شکل گسترده‌تری در غرب و جنوب ایران و به ویژه در کرمانشاه و شیراز ادامه یافت و پیش‌بینی می‌شود دامنه اعتراضات گسترده‌تر شود. شهروندان در اقصی نقاط ایران برای تجمع و تظاهرات در اماکن عمومی فراخوان داده‌اند. همزمان نیروهای امنیت داخلی، پلیس و دیگر نهادهای امنیتی در حالت آماده‌باش کامل قرار دارند.

به گزارش سازمان حقوق بشر اهواز مردم خرمشهر (محمره) در جنوب اهواز نیز روز جمعه به تظاهرات سراسری در ایران پیوستند و معترضان در مخالفت با سیاست‌های تبعیض‌آمیز، گرانی، بیکاری، استخدام غیربومیان و به حاشیه راندن ملت عرب و محرومیت آنها از ابتدایی ترین‌حقوقشان تظاهرات کردند.

در تظاهراتی که در شهرهای مختلف ایران در جریان است، معترضان علیه علی خامنه‌ای رهبر ایران و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری این کشور شعار داده و آنها را مسئول بحرانی شدن اواضاع زندگی در کشور، گرانی، افزایش فقر، سرکوب، بیکاری و صرف اموال کشور برای دخالت نظامی در کشورهای عربی دانستند.