.
.
.

در پی واکنش‌های گسترده؛ ایران با تاخیر به قطعنامه محکومیت میانمار رای مثبت داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که این کشور سه‌شنبه 26 دسامبر با ارسال یادداشتی رسمی به دبیرخانه سازمان ملل متحد، به قطع‌نامه نقض حقوق بشر در میانمار، رای مثبت داد.

این در حالی است که رای گیری بر سر این قطع‌نامه، یکشنبه 24 دسامبر برگزار شد اما ایران در این رای گیری شرکت نکرد.

در این رای گیری، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اکثریت 122 رای موافق این قطعنامه که خواستار توقف عملیات نظامی میانمار علیه اقلیت روهینگیای مسلمان، را تصویب کرد. از مجموع 193 کشور عضو سازمان ملل متحد 10 کشور از جمله روسیه، چین، سوریه، مخالف این قطعنامه بوده و 24 دولت رای ممتنع دادند. اما 37 کشور از جمله ایران، غایب بودند و کلا رای ندادند.

در این قطعنامه که توسط سازمان همکاری اسلامی تقدیم شد از میانمار خواسته شده تا عملیات نظامی خود علیه اقلیت روهینگیا را متوقف کند و از دبیرکل سازمان ملل خواست تا فرستاده ویژه برای میانمار تعیین کند.

ایران، در این نشست ترجیح داد به این قطعنامه در کمیته سوم سازمان ملل متحد آشکارا نسبت به مساله سرکوب مسلمانان میانمار سکوت کند و علیه موضع هم پیمانانش از جمله روسیه و چین را در مهم ترین محفل بین المللی رای ندهد.

گفتنی است که بنا بر گزارش‌های سازمان ملل متحد، مسلمانان روهینگیا از سال 2012، با اعمال خشونت دولتی روبرو هستند و طی آن، ده‌ها هزار تن از آن‌ها کشته و صدها هزار تن دیگر آواره شدند.

به گفته سازمان پزشکان بدون مرز، حداقل 9000 نفر از اقلیت روهینگیای میانمار در استان آراکان غرب میانمار، در فاصله 25 اوت تا 24 سپتامبر، کشته شدند.

دفتر نمایندگی ایران در نیویورک با صدور بیانیه ای که خبرگزاری مهر آن را منتشر کرد دلیل عدم حضور ایران در رای گیری برای قطعنامه سازمان ملل علیه دولت میانمار را مخالف با قطعنامه های کمیته سوم اعلام کرد. این کمیته کمیته پیش از این پیش نویس قطعنامه هایی را در محکومیت نقض حقوق بشر در ایران تهیه و برای تصویب به مجمع عمومی ارایه کرده است. شرکت نکردن ایران در این رای گیری، واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی در پی داشت.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، بهرام قاسمی هم در توجیه شرکت نکردن ایران در رای گیری مجمع عمومی سازمان ملل بر سر قطع‌نامه محکومیت دولت میانمار گفت: «جمهوری اسلامی ایران طی سه دهه اخیر به طور مستمر به روند سیاست زدگی و برخورد تبعیض آمیز مجمع عمومی ملل متحد اعتراض کرده و سیاست اصولی ایران مخالفت با طرح وضعیت های کشوری در کمیته سوم مجمع بوده است؛ لذا همواره به جز در قطعنامه های مربوط به فلسطین که طی دستور کار دیگری بحث می شود و ایران همواره به آنها رای مثبت داده است، به قطعنامه های مربوط به وضعیت حقوق بشر در کشورها رای منفی داده شده است».