.
.
.

دستگیری 216 نفر از "اراذل و اوباش" در تهران و 50 پسربچه زیردست آنها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش مطبوعات ایران روز یکشنبه گذشته ماموران پلیس امنیت شهر تهران به 137 مکان تجمع افرادی که آنها را "اراذل و اوباش" نامیدند حمله کردند و 216 تن از جمله 50 کودک زیر سن را که همراه این افراد بودند دستگیر کردند.

در این گزارش‌ها امکانی که مورد حمله قرار گرفته "پاتوق اراذل و اوباش" عنوان شده که شامل 59 قهوه‌خانه است و همگی آنها توسط ماموران پلمب شده است.

به نوشته "آفتاب نیوز" سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، روز دوشنبه در حاشیه پنجمین طرح دستگیری اراذل و اوباش در سال جاری، گفت: از روز گذشته ماموران پلیس امنیت تهران با شناسایی 137 پاتوق اراذل و اوباش و مزاحمان نوامیس اقدام به پاکسازی این مکان ها کردند. ماموران پلیس موفق شدند از این مکان ها 216 ارازل و اوباش را شناسایی و دستگیر کنند.

وی ادامه داد: "تعدادی از این افراد در قهوه‌خانه ها حضور داشتند که در این باره 59 قهوه‌خانه که پاتوق این اراذل و مزاحمان نوامیس شده بود، پلمب شد."

آنچه بیش از همه باعث نگرانی شده دستگیری 50 پسربچه است که زیردست اوباش بودند و نظر به این‌که این پسربچه‌ها زیر سن قانونی هستند به خانواده‌هایشان تحویل داده شدند.

گزارش شده که از جمله اتهامات دستگیرشدگان می‎توان به "چاقوکشی، تجاوز به پسران و باج‌گیری در محلات" اشاره کرد.

رئیس پلیس تهران با بیان اینکه جرم افراد دستگیر شده عربده کشی، تخریب خودرو، لات بازی، تخریب اموال عمومی و چاقو کشی است، گفت: 35 قبضه سلاح سرد،چاقو، قمه و باتوم کشف شد.

با این‌که رژیم ایران در دوره ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد بخشی از "طرح ارتقای امنیت اجتماعی" موسوم به "گشت ارشاد" را به مبارزه با پدیده‌ای که از آن به عنوان "اراذل و اوباش" نام می‌برد اختصاص داد، اما تکرار حملات در شهرهای بزرگ به منظور دستگیری باندهایی از این قبیل نشان دهنده ناکام ماندن طرح یادشده در مبارزه با این پدیده است.

مراحل نخستین طرح بیشتر بر پوشش زنان تمرکز داشت و در مراحل بعدی ابتدا جمع‌آوری معتادان و سپس جمع‌آوری اراذل و اوباش، بازرسی از کارگاه‌ها و فروشگاه‌های لباس و آرایشگاه‌های مردانه، عکاسی‌ها و.. نیز در دستور کار نیروی انتظامی قرار گرفت. اجرای این طرح واکنش‌های فراوانی به همراه داشته‌است و در بسیاری موارد با مقاومت شهروندان روبه رو گردیده‌است.