.
.
.

ويديو..بازداشت شمارى از كشاورزان عرب روستاى جليزى دهلران توسط نیروهای انتظامی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز سەشنبه 14 آذرماه 1396 نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران روستای #جلیزی_عليا منطقه دچه العباس را محاصره کرده و با حمله به این روستا وبعد از درگيرى تعدادى از ساكنان آن را بازداشت كردند.

دليل اين درگيرى از اين قرار است كه روز یک‌شنبه اهالی روستای #جلیزى_علیا در مزارع خود مشغول کار کشاورزی و شخم زدن بوده‌اند که سازمان (اتکا) که یکی از مراکز مرتبط به ارتش ایران است به بهانه اینکه این زمین‌ها متعلق به سازمان اتکا است، با کمک نیروهای امنیتی به زنان کشاورزان این روستا حمله می‌کنند و در اثر این یورش که با گاز اشک‌آور و ضرب و شتم همراه بوده تعدادی از زنان این روستا را روانه بیمارستان دهلران می‌کنند و در ادامه نیروهای امنیتی به بیمارستان دهلران حمله‌ كرده و زنان مصدوم را بازداشت می‌کنند.

يك روز پيشتر، نيروى انتظامى در روز دوشنبه 13 آذرماه در حمله‌ی غافلگیرکننده با ده‌ها خودروی نظامی به روستای عرب نشين جلیزی حمله کرده وبا استفاده از باتوم و ضرب و شتم که در حق مردم روستا انجام می‌دهند بیشتر از 50 نفر از روستاییان را بازداشت کرده اند.

بعد از محاصره و درگيرى مردم و ضرب وشتم زنان توسط نيروى انتظامى قبايل عرب #دچه_العباس(دشت عباس) از جمله كعب،صرخه و كنانه به طرف روستاى #جليزى_عليا آمده تا به ساكنان روستاى جليزى كمك كنند.

منابع حقوق بشرى توانستند اسامى بعضى از بازداشت شدگان را ثبت كنند:
1-جاسم جليزي و خانمش
2-نوعه جليزي
3-طرفاية جليزي بعد از انتقال به بيمارستان بازداشت شد
4-حسنه جليزي
5-حمیده جليزي
6-حمیده چعباوی
7-سيد شبيب الحايي
8-ابوعباس جليزي
9-صباح جليزي
10-زغير جليزى
11-سيد سباهى

طبق گفته يكى از ساكنان روستاهاى دچه العباس، روستاى #جليزى_عليا تا كنون توسط نيروهاى امنيتى در محاصره مى باشد.

شايان ذكر است كه سازمان اتکا در این روستا بیشتر از 4 هزار هکتار از مزارع ساکنین روستا را غصب کرده و تنها 1000 هکتار از مزارع این روستا سهم روستانشینان است که سازمان اتکا درصدد غصب این 1000 هکتار نیز است.