فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • قاسم سلیمانی در سوریه: خدا پیروزی علیه داعش را به ایران هدیه کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ویدیویی از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران منتشر شده که در آن، پیروزی‌های اخیر علیه داعش در عراق و سوریه را «پیروزی جمهوری اسلامی ایران» یا به عبارتی، پیروزی نظام ایران توصیف می‌کند.

  بدین ترتیب قاسم سلیمانی، اقدام‌های تعیین‌کننده طرف‌ها و کشورهای مختلف در جنگ علیه داعش را نادیده گرفته و شکست خلافت خودخوانده داعش را به طور کامل مرهون ایران بر می‌شمرد. همچنین به نظر می‌رسد این سخنان در راستای سیاست‌های نظام ایران برای توسعه نفوذ خود در منطقه از راه گروه‌های شبه‌نظامی باشد.

  قاسم سلیمانی که برپایه این ویدیو در تاریخ نامشخصی در جمع نیروهای ایرانی در آل بوکمال سوریه سخن می‌گوید، آنچه را پیروزی‌های نظام ایران نامیده، ناشی از «اراده الهی» می‌داند و درباره دلیل آن می‌‎گوید: «چون این ملت (ایران)، آماده جانفشانی است، لیاقت پیروزی دارد... این ظرفیت را امروز در رهبرمان (خامنه‌ای) داریم که خادم کل جهان اسلام باشد».

  فرمانده سپاه قدس ایران خطاب به نیروهایش می‌گوید: «امروز شما انتخاب شده الهی برای این کار هستید، پرچم دست شما است، حقش را خوب ادا کنید».

  ایران عملیات بیرون راندن داعش از شهرک مرزی آل بوکمال سوریه را «ام المعارک» (مادر نبردها) نامید؛ در حالی‌که نبردهای بزرگتری علیه این گروه وجود داشت از جمله عملیات آزادسازی موصل، بزرگترین شهر تحت تصرف داعش در عراق که در آن نیروهای عراقی با پشتیبانی ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا داعش را به سختی شکست دادند و در اینجا نیز باید به عملیات آزادسازی الرقه، مرکز گروه داعش در سوریه که به وسیله نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک با پشتیبانی ائتلاف بین‌الملل انجام شد، اشاره کرد .

  اما شهرک آل بوکمال واقع در مناطق مرزی سوریه با عراق، آخرین شهرکی بود که پس از عقب‌نشینی‌های پی در پی در عراق و سوریه در دست داعش باقی مانده بود و عملیات این شهرک هنگامی روی داد که این گروه در ضعیف‌ترین وضعیت خود قرار داشت.

  این در حالی است که ائتلاف بین‌الملل در سال‌های گذشته، اقدام به ارائه کمک‌های تسلیحاتی، آموزشی و اطلاعاتی به طرف‌های درگیر در جنگ علیه داعش در عراق و سوریه کرد.

  شایان ذکر است که پیوستن ایران و شبه‌نظامیانش به نبرد علیه داعش در سوریه، دیرهنگام بود و آن‌ها بیشتر وقت را مشغول نبرد علیه مخالفان حکومت سوریه بودند که خود در جبهه‌های دیگر با داعش درگیر بودند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران