.
.
.

مرتضوی یکی از متهمان قتل سه نفر در «کهریزک» به 2 سال حبس محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری ایران روز یکشنبه 26 نوامبر سال 2017 از محکوم شدن سعید مرتضوی به 2 سال زندان خبر دادند.

سعید مرتضوی یکی از متهمان پرونده شکنجه و قتل تعدادی از جوانان فعال سیاسی وابسته به جنبش سبر در بازداشتگاه کهریزک است.

خانواده‌های قربانیان تاکنون چندین بار علیه این قاضی شکایت کردند اما گفته می شود به دلیل نفوذ زیادی که در قوه قضائیه از آن برخوردار است هنوز اهالی قربانیان نتوانستند او مجازات قانونی کنند.

به گفته منابع ایرانی چندی پیش خانواده محسن روح الامینی یکی از قربانیان حادثه کهریزک علیه این قاضی شکایت کرده و او به دوسال حبس محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، شعبه 22 دادگاه تجدیدنظر استان تهران سعید مرتضوی را به 2سال حبس محکوم کرد.

در همین حال میرمجید طاهری وکیل روح الامینی در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا، از صدر حکم در پرونده روح الامینی خبر داد و گفت: شعبه 22 دادگاه تجدید نظر استان تهران سعید مرتضوی را به 2سال حبس محکوم کرد.

طبق این گزارش وکیل اولیا دم روح الامینی تاکید کرد که این میزان حبس با توجه به ابراز ندامت محکوم با یک درجه تخفیف برای متهم پرونده ملحوظ شده است و این حکم قطعی است.

امیر جوادی فر، محمد کامرانی ومحسن روح الامینی، سه تن از قربانیان کهریزک
امیر جوادی فر، محمد کامرانی ومحسن روح الامینی، سه تن از قربانیان کهریزک

شکنجه و قتل بازداشت شده‌گان در کهریزک

کهریزک
کهریزک

محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی، امیر جوادی‌فر و رامین قهرمانی از جمله دستگیرشدگان تظاهرات جنبش سبز در سال 2009 ( 18 تیر 1388) بودند که پس از بازداشت به بازداشتگاه کهریزک انتقال داده و کشته شدند.

شاهدان عینی و بازداشتی‌های آزاد شده از کهریزک، وضعیت این بازداشتگاه را این‌گونه توصیف کردند: در یک سولهٔ 200 متری بدون وجود دستگاه‌های تهویهٔ هوا، چندین معتاد کراکی که امیدی به زنده ماندن آنها نیست و بدن‌هایشان کرم گرفته، دراز به دراز بر روی زمین افتاده‌اند؛ و در کنار آنها، بازداشت شدگان نگهداری می‌شوند.

بازداشت‌شده‌ها اعتراضات بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 به گفته برخی آزاد شدگان از بازداشتگاه حدود 100 نفر بودند که به این محیط غیر بهداشتی با هوای نامطبوع منتقل شده‌اند. آنها از انواع شکنجه شدید روحی و جسدی در کهریزک گفتند از جمله شلاق زدن با شلنگ و سیم، بازداشت‌شده‌ها تا کوبیدن سر آنها به دیوار ضرب وشتم و غیره.

مهدی کروبی در سال 1390 طی نامه به رفسنجانی گفته بود برخی از زندانیان بازداشتگاه کهریزک مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

جبهه مشارکت ایران اسلامی نیز در همان سالها در بیانیه‌ای در تشریح بخشی از آنچه که در بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی علیه بازداشت‌شدگان انجام می‌شود، آورده‌است که در برخی موارد بازداشت‌شدگان «با کتک و شلاق در صف‌های منظم حتی مجبور به فحاشی به خود و ناموس خود نیز می‌شدند یا روی بدن آنها بنزین ریخته و ساعت‌ها در هوای گرم تابستانی در زیر آفتاب نگه می‌داشتند».

مهدی کروبی نیز پس از نوشتن نامه‌ای در ارتباط با شکنجه بازداشت شدگان پس از انتخابات به هاشمی رفسنجانی، با ارائه مستنداتی نظیر فیلم، CD، نظرات پزشکان و اسناد گواهی پزشکی قانونی از بازداشت شدگان آسیب دیده پس از انتخابات به صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه، خواستار تشکیل کمیته‌ای ویژه جهت رسیدگی به تخلفات صورت گرفته پس از انتخابات در زندانهای ایران به ویژه بازداشتگاه کهریزک شد. او هم چنین از ملاقات یکی از بازداشت شدگان آسیب دیده پس از انتخابات با علی مطهری خبر داد.

محمد داوری روزنامه‌نگار و سردبیر سایت سحام نیوز به همراه محمدحسین سهرابی راد عضو ستاد انتخاباتی مهدی کروبی و مهدی محمودیان نیز از افشا کنندگان کشتار و شکنجه‌های بازداشتگاه کهریزک بودند که پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم ایران دستگیر و زندانی شدند. این در حالی است که پنجاه و هفت تن از نمایندگان مجلس به دنبال گزارش کمیته حقیقت یاب در نامه‌ای خطاب به رؤسای دو قوه مجریه و قضائیه، خواستار برخورد جدی و بدون ملاحظه با عاملین و مسببین حوادث بازداشتگاه کهریزک به ویژه سعید مرتضوی دادستان وقت تهران شده بودند.