.
.
.

ویدیو.. ضعف امداد رسانی به زلزله زدگان غرب ایران؛ مردم در فضای باز می‌خوابند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با وجود اعلام مقام‌های دولتی ایران مبنی بر بسیج امکانات کشور برای کمک رسانی به زلزله زدگان غرب کشور، اما گزارش‌ها از ضعف امداد رسانی حکایت می‌کند.

گزارش‌های منتشر شده در برخی رسانه‌ها و شبکات اجتماعی، حکایت از آن دارد که بسیاری از شهروندان زلزله زده برای سومین شب پیاپی، در خیابان‌ها و فضای باز می‌خوابند. این بندان معنی است که حتی چادر به آن‌ها برای گذراندن شب‌ها و روزها نرسیده است.

این اوضاع در حالی است که سازمان مدیریت بحران ایران می‌گوید «امکانات کافی است».

بنا بر آخرین آمار اعلام شده توسط خبرگزاری‌های ایران، زلزله شامگاه یکشنبه 12 نوامبر، تا کنون 432 کشته داشته و 9388 زخمی هم به بیمارستان‌ها مراجعه کردند.

در این میان محمدتقی نظرپور، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس ایران اعلام کرد که تعداد مدارس تخریب شده استان کرمانشاه به 70 باب رسیده که در مجموع مشتمل بر 400 کلاس درس است.

گزارش‌ها می‌گوید که مردم شهرها و روستاهایی که بیشترین آسیب را از زمین‌لرزه دیده‌اند، شب‌ها را در فضای باز می‌گذرانند.

یکی از زنان در این منطقه در ویدیویی که به دست «العربیه.نت» رسیده، می‌گوید: « یک ریال به ما نرسید، نه کمک نقدی نه غیر نقدی. اوضاع وحشتناک است».

در حالی‌که هزاران واحد مسکونی صد در صد تخریب شده، شهروندانی که خانه‌هایشان خراب نشده نیز به دلیل نگرانی از فروریزش آن‌ها، همچنان در خیابان‌ها و خودورهای شخصی مانده‌اند.

فرمانداری شهرستان گیلان‌غرب هم از «حجم بسیار بالای خسارت‌ها» و «ارسال نشدن هیچ محموله کمکی به بسیاری از روستاها» خبر داده‌است. آب نوشیدنی گیلان‌غرب نیز همچنان قطع است.

با وجود سخنان مقام‌های دولتی و امدادی، شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز از آن‌چه «ضعف شدید» در امدادرسانی توصیف شده، انتقاد کرده‌اند.