.
.
.

‏سازمان ملل قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ايران را تصويب كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کميته سوم ⁧سازمان ملل⁩ (اجتماعی، بشردوستانه و فرهنگی) در جلسه شامگاه سه‌شنبه 14 نوامبر قطعنامه‌اى عليه حكومت جمهورى اسلامى ايران به خاطر نقض گسترده حقوق بشر در این کشور را با اکثریت آرا تصويب كرد.

اين قطعنامه كه با ۸۳ رای موافق، ۳۰ رای مخالف و ۶۸ رای ممتنع به تصویب رسید به زودى در مجمع عمومی سازمان ملل هم به رای گذاشته خواهد شود.

این قطعنامه به موارد مختلف نقض حقوق بشر در ایران از جمله آمار بالای اعدام‌ها، تبعیض علیه زنان، قومیت‌ها و اقلیت‌های مذهبی مذهبی و بازداشت‌های خودسرانه را محکوم كرده است.

در این جلسه کشورهای مختلف ضمن محکومیت نقض حقوق بشر در ایران خواهان افزایش فشارها علیه حکومت ایران جهت متقاعد کردن آن به اجرای تعهدات بین‌المللی شدند.

نماينده کانادا كه كشورش قطعنامه وضعیت حقوق بشر در ایران را تهیه كرده در سخنرانى‌اش ضمن ارایه اين قطعنامه گفت: "آمار بالای اعدا‌م‌ها، اعدام نوجوانان و وضعیت حقوق زنان و کودکان در ایران نگران كننده است".

اما سفیر پادشاهى عربى سعودى در سازمان ملل متحد، عبدالله المعلمى، در سخنرانی خود گفت كه كشورش از قطعنامه سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر در ایران حمايت مى كند.

المعلمى ضمن محكوم كردن نقض حقوق عرب‌هاى اهواز، گفت "مقامات ايران در حال اجراى پروژه تغيير ساختار جمعيتى منطقه الاهواز و كوچاندن مردم عرب از مناطق سکونت خود در این منطقه كه واقع در شرق و شمال خلیج عربی است، هستند."

او به طرح امنيتى تصويب شده از سوى شورای عالی امنیت ملی ایران در سال 2016 اشاره كرد كه به پروژه سپاه پاسداران، براى كوچاندن جمعیت عرب اهوازی اشاره شده است.

وی افزود که حكومت ایران مسير رودخانه ها را از مناطق عرب اهواز منحرف كرده و از ایجاد مراکز فرهنگی عربی در مناطق اهواز جلوگيرى کرده است.

المعلمى همچنین تاکید کرد که "جامعه بین‌المللی نبايد اعدام ها توسط رژیم ایران در سال 1988 كه جان 30 هزار زندانی سياسى را گرفته فراموش كند.

وى افزود: "هنوز خانواده‌های قربانیان در انتظار اجراى عدالت بین‌المللی عليه عاملان اين جنايت هستند."