.
.
.

جزييات ترور رهبر يكى از احزاب استقلال‌طلب اهوازی در هلند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد نیسی معروف به احمد مولی (ابو ناهض) رهبر یکی از احزاب استقلال‌طلب عرب اهوازی، شامگاه ديروز چهارشنبه در مقابل درب منزلش در شهر لاهه هلند به ضرب 3 گلوله به ناحیه سر و سينه از سوى مهاجمان ناشناس ترور شد.

به گزارش رسانه‌هاى هلند ، پليس و آمبولانس فورا در صحنه حاضر شدند اما نيسى در اثر جراحات وارده جان باخته بود.

پلیس هلند اعلام كرده كه یک فرد مظنون را دستگیر كرده و از كسانی كه شاهد صحنه بوده‌اند یا می‌توانند در دادن سرنخی به پلیس كمک كنند دعوت كرده تا با پلیس تماس بگیرند.

در رسانه‌هاى هلند به نقل از دو همراه احمد نيسى آمده كه آنها هنگام بازگشت از مراسم فاتحه‌خوانى هنگام پیاده شدن در مقابل درب منزل احمد نيسى از خودرو، شخصی را در حالی که صورت خود را پوشانده بود مشاهده کردند که از يک خودروی بنز مرسيدس سياه رنگ پیاده شد و با استفاده از 'كلت كمرى با صدا خفه كن' از پشت به سوی سر احمد نيسى شليک كرده و بعد از افتادن او بر زمين دو تير خلاص در سينه احمد نيسى شليک كرد.

این شاهدان عینی مى‌گويند که ضارب درصدد بود تا به آنها نیز شليک كند اما به دليل دستپاچه شدن هنگام پریدن در خودرو كلت كمرى از دستش روی زمین افتاد.

سازمان "حركة النضال العربی لتحرير الاحواز" با صدور بيانيه‌‌اى كوتاه اعلام كرده كه دبیرکل اين سازمان احمد نيسى، "به دست خائن"، ترور شده اما گروه يا دولتى را متهم نكرده است.

خانواده اين فعال سياسى عرب اما بخش برونمرزی وزارت اطلاعات و وابستگان به اين نهاد در خارج از كشور را متهم به ترور احمد نيسى مى‌كنند.

سازمان حقوق بشر اهواز (اهرو) نيز با صدور بيانيه‌اى ضمن محکوم کردن ترور احمد نیسی، فعال اهوازی ساکن هلند، خواستار تحقیق دولت هلند درباره این زمینه شد.

اين سازمان اعلام كرده "با توجه به این‌که رژیم ایران به عنوان متهم ردیف اول حمایت از تروریسم در جهان، بیشترین سود را از این ترور می‌برد، سازمان حقوق بشر اهواز خواستار تحقیق فوری درباره این حادثه و اعلام نتایج و معرفی عاملان ترور احمد نیسی است".

در ادامه بيانيه این سازمان آمده كه "با اعتقاد راسخ به نفی هرگونه اقدام خشونت‌بار، مجددا هر نوع ترور و کشتار را محکوم کرده و از دولت و مقامات مسئول هلند می‌خواهد در اسرع وقت ممکن جزئیات این حادثه را روشن کرده و حمایت ضروری برای همه پناهجویان و پناهندگان اهوازی در خاک هلند را تامین کند".