.
.
.

ظريف: اسناد رابطه ايران با القاعده "جعلى" است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظريف، وزیر امور خارجه ایران در اولین واکنش رسمى مقامات ایرانی نسبت به اسناد مربوط به ایران و القاعده که در حمله نیروهای ایالات متحده به مخفیگاه اسامه بن لادن رهبر القاعده در سال 2011 در "ابوت آباد" پاکستان به دست آمده و روز چهارشنبه گذشته توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) منتشر شده، گفت: این اسناد "جعلى" است.

به گزارش خبرگزاری دولتى ایران "ایرنا" ظريف روز پنجشنبه در حساب خود در "توییتر" نوشت که "اسناد منتشر شده توسط "سیا" در مورد رابطه القاعده با ایران، جعلى و گزينشى است و نمی‌تواند نقش متحدان آمریکا در حادثه 11 سپتامبر را بپوشاند".

در میان 470 هزار سند منتشر شده که از مخفیگاه بن لادن به دست آمده، 19 صفحه آنها به آرشیو روابط القاعده با دولت ایران اختصاص دارد.

در يكى از اين اسناد آمده است كه يكى از اعضای ارشد القاعده در نامه‌اى توضيح داده که ایران آماده ارائه کلیه نیازهای القاعده، از جمله پول، سلاح، و اردوگاه‌های آموزشی در پادگان‌هاى حزب‌الله در لبنان براى اعضاى این گروه است و در مقابل ايران از القاعده خواسته تا به منافع امریکا در سعودی و کشورهای خلیج حمله كند.

بر اساس تحقیقات "توماس جاسلین" و "بیل راجیو" محققان "بنياد دفاع از دموکراسی‌ها" درباره جزئیات 19 صفحه‌ای که در مورد ارتباط ايران و القاعده است، سرویس های اطلاعاتی ایران در برخی موارد در صدور ویزا و تسهيلات عبور به عناصر عملیاتى القاعده و به‌طور هم زمان پناه دادن به اعضاى ديگر اين گروه كمک كرده‌اند.

رسانه‌های رسمی ایران سعى كرده‌اند تا با نادیده گرفتن اين اسناد، انتشار آنها را در چارچوب حمله رسانه‌اى دولت رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ به ایران وانمود کنند.

این در حالی است یک دادگاه آمریکايى در نیویورک، در سال گذشته، ایران را به اتهام همکاری با القاعده و تسهيل عبور عاملان حملات 11 سپتامبر، 10.7 میلیارد دلار جريمه كرد.

همچنين جریمه‌هاى ديگرى كه مبلغ تقريبى آنها به 21 میلیارد دلار مى‌رسد و به خانواده‌های قربانیان آمریکایی كه در بمب‌گذاری در الخُبر سعودی، لبنان و کویت کشته شدند در نظر گرفته شده است که از دارایی‌های ایران در آمریکا پرداخت شد. سپاه پاسداران ایران متهم به دست داشتن در این انفجارها است.