.
.
.

جایگاه ایران در رده‌بندی شکاف جنسیتی: 4 پله مانده به ته جدول

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارش سال 2017 مجمع جهانی اقتصاد نشان داد ایران از نظر شکاف جنسیتی در رده 140 جهان و 4 پله مانده به قعر جدول قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، لیلا فلاحتی، مدیرکل بین الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اعلام کرد که مجمع جهانی اقتصاد برای بررسی شکاف جنسیتی در کشورها، چهار شاخص اقتصاد، آموزش، سلامت و مشارکت سیاسی را مورد بررسی قرار داده و بر این اساس رتبه ایران در شاخص اقتصاد، از میان 144 کشور، رتبه 140 اعلام شد.

در شاخص مشارکت اقتصادی نیز ایران رتبه 136، در شاخص سلامت رتبه 135 و در شاخص آموزش رتبه 100 را کسب کرد.

در گزارش سال 2016 مجمع جهانی اقتصاد ایران در رتبه 139 قرار داشت و در سال 2017 با یک پله سقوط در رده 140 قرار گرفت. در این فهرست کشورهای چاد، سوریه، پاکستان و یمن پس از ایران قرار گرفتند.

در سال 2016 ایران در شاخص اقتصاد رتبه 140، شاخص آموزش رتبه 96، شاخص سلامت رتبه 98 و در شاخص مشارکت سیاسی رتبه 136 را از آن خود کرده بود. این موضوع نشان می‌دهد که شکاف جنسیتی در ایران در همه زمینه‌ها عمیق‌تر شده است. بیشترین سقوط مربوط به شاخص سلامت است که ایران در آن 37 رتبه سقوط کرده است. ایراندر شاخص آموزش نیز در مقایسه با سال پیش 6 پله سقوط کرد. در زمینه دو شاخص اقتصاد و مشارکت سیاسی، اگر چه جایگاه ایران نسبت به سال پیش سقوط نکرد ولی رشدی هم در این زمینه صورت نگرفت.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در دوران تبلیغات انتخاباتی خود وعده داده بود که تعدادی از زنان را به عنوان وزیر وارد کابینه کند ولی پس از انتخاب به عنوان رئیس‌جمهور به این وعده عمل نکرد.

مرضیه وحید دستجردی، تنها زن تاریخ جمهوری اسلامی ایران است که به مقام وزارت رسید. محمود احمدی‌نژاد، رئیس‎جمهوری سابق ایران، در دومین دوره ریاست‌جمهوری خود مرضیه وحید دستجردی را به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انتخاب کرد و چندی بعد او را برکنار کرد.

مرضیه وحید دستجردی سومین وزیر تاریخ ایران است. پیش از او و در دوران پهلوی، مهناز افخمی به عنوان وزیر مشاور در امور زنان و پیش از او فرخ‌رو پارسا به عنوان وزیر آموزش و پرورش انتخاب شده بودند.