.
.
.

مکارم شیرازی: دولت باید بودجه ویژه به «قم» اختصاص دهد؛ هیچ کس حق اعتراض ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ناصر مکارم شیرازی از مرجع تقلید شیعه در قم، پنجشنبه 2 نوامبر گفت که دولت باید «ردیف بودجه مخصوصی» برای قم تعیین کند و هیچ شهری هم نباید معترض شود.

به گزارش خبرگزای رسا، مکارم شیرازی در دیدار با اعضای شورای شهر قم گفت: «دولت باید ردیف بودجه مخصوصی برای قم تعیین کند تا شهرداری بتواند بدون وجود موانع مالی، به رفع مشکلات بپردازد».

او افزود: «هیچ کدام از شهرها هم نباید معترض شوند چون قم با بقیه شهرها فرق می‌کند».

برخی از شخصیت‌های دینی و سیاسی در ایران، به خاطر وجود مقبره امامان شیعه در و اعضای خانواده آن‌ها در شهرهای مشهد و قم، این شهرها را متفاوت از دیگر مناطق ایران می‌دانند.

قم علاوه بر وجود مقبره خواهر امام هشتم شیعیان، حوزه علمیه دینی هم در آن جای دارد و شمار زیادی از روحانیون شیعه از مناطق مختلف ایران و جهان، در آن زندگی می‌کنند

ناصر مکارم شیرازی این اصل را که شهرداری‌ها باید با درآمد خود، مشکلات شهر را حل کنند، «اصل بیخودی» دانست و افزود: «بیشتر ساختمان‌های قم، فرهنگی و دینی است و نه تنها نمی‌توان از آن‌ها درآمد داشته باشد، بلکه باید به این مراکز پول هم بدهد، از این جهت دولت باید این مشکل را حل کند».

او همچنین خواهان ساختن فرودگاهی در قم شد و فرودگاه را «یک پرستیژ برای شهر مقدس قم» خواند و گفت: «چرا باید شهری مثل کاشان فرودگاه داشته باشند اما کلانشهر قم که شهری زیارتی است، فرودگاه نداشته باشد».

مراجع دینی شیعه در سال‌های اخیر از برگزاری کنسرت در دو شهر قم و مشهد نیز جلوگیری کردند. دلیل آن‌ها در این مورد نیز «مقدس» بودن این دو شهر عنوان شد.