.
.
.

فیلم مراسم عروسی پسر اسامه بن لادن در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا فیلمی از مراسم عروسی حمزه بن لادن در ایران را منتشر کرد. حمزه، پسر اسامه بن‌ لادن، رهبر پیشین سازمان القاعده است و این فیلم از جمله اسنادی است که از خانه بن‌لادن در پاکستان به دست آمده بود.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا روز چهارشنبه اول نوامبر 2017 تعدادی از اسناد طبقه‌بندی شده مربوط به اسامه بن لادن، رهبر پیشین سازمان القاعده را منتشر کرد. اسناد منتشر شده حاوی برخی ویدئوهایی است که در هجوم سال 2011 آمریکا به خانه بن‌لادن به دست آمد.

به گفته پژوهشگران مرکز مطالعات آمریکا، این اسناد که برای اولین بار منتشر می‌شوند، تعدادی عکس و ویدئو از عروسی پسر بن لادن و همچنین امور روزانه او در خود دارند.

مایک پمپئو، رئیس سازمان سیا در این‌باره گفت: «انتشار این اسناد به آمریکایی‌ها این فرصت را می‌دهد که آشنایی بیشتری با برنامه‌ها و شیوه کار این سازمان تروریستی به دست بیاورند.»

سازمان اطلاعات آمریکا 470 هزار سند را که در سال 2011 و پس از حمله کماندوهای آمریکا به منطقه ابوت آباد و کشتن رهبر القاعده به دست آوردند منتشر کرد.

بیل روجئو یکی از پژوهشگران سازمان دفاع از دموکراسی‌ها که اجازه مطالعه این اسناد قبل از انتشار آنها را به دست آورده بود، درباره این اسناد گفت: «این اسناد کمک زیادی به پاسخ به صدها سوالی که کماکان درباره رهبری القاعده مطرح است، می‌کنند.»

او به فیلم مراسم عروسی پسر بن لادن که به نظر می‌رسد در ایران ضبط شده باشد، اشاره کرد. فیلمی که به افکار عمومی جهان تصویری از حمزه، پسر دردانه بن‌لادن، پس از رشد و بزرگ شدن او می‌دهد.