فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ولادیمیر پوتین برای گفتگوهای سه‌جانبه با ایران و آذربایجان وارد تهران شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز چهارشنبه اول نوامبر 2017 برای گفتگوهای سه‌جانبه با ایران و آذربایجان وارد تهران شد و با رهبر ایران و رئیس‌جمهوری این کشور دیدار و گفتگو کرد.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم رئیس‌جمهوری روسیه در دیدار با رهبر ایران گفت: «صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه 7 برابر شده اما همچنان در زمینه های مختلف، ظرفیتهای فراوانی برای همکاری وجود دارد.»

  پوتین افزود: «با همکاری مشترک در سوریه به نتایج بسیار خوبی دست یافتیم و باید ضمن ادامه مبارزه با تروریسم، روند سیاسی مناسبی در این کشور در نظر گرفته شود.»

  رئیس‌جمهوری روسیه علاوه بر رهبر ایران با رئیس‌جمهوری این کشور نیز دیدار کرد. او در این دیدار گفت :« براساس آمار ، مراودات تجاری دو کشور بویژه در سال 2016 رشد قابل ملاحظه ای داشته که این روند باید همچنان و با شتاب تداوم یابد.»

  حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز گفت: «ضرورت توسعه همکاری های ایران، روسیه و آذربایجان در بخش حمل و نقل، ترانزیت و نیز کریدور شمال به جنوب، گفت: نشست سه‌جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و آذربایجان، می‌تواند منجر به توسعه روابط و همکاری‌های مشترک در این بخش شود.»

  بنا بر اعلام رسانه‌های روسی رئیس‌جمهوری روسیه برای گفتگو درباره تحولات منطقه‌ای، موضوعات امنیتی و بحران سوریه به تهران رفته است. او پیش از این در نوامبر 2015 نیز در تهران حضور داشت.

  این دهمین دیدار حسن روحانی و ولادیمیر پوتین است. پوتین در دوران ریاست جمهوری روحانی دو بار به تهران سفر کرد و روحانی نیز موسکو را به عنوان آخرین مقصد خود به عنوان رئیس جمهوری در دوره قبلی انتخاب کرد.

  محمد جواد ظریف، وزير امور خارجه ايران در خصوص ديدارهای روحانی با پوتين رئيس‌جمهوری روسيه و الهام علی‌اف رئيس‌جمهوری آذربايجان، گفت: "ما جلسه سه‌جانبه‌ای خواهيم داشت كه در آن روسای جمهوری 3 كشور در خصوص همكاری‌های مشترک به‌ويژه در حوزه ترانزيت و انرژی گفت‌وگو خواهند كرد.

  ظریف افزود: هم‌اكنون مسير خط آهن كريدور جنوب به شمال را داريم كه از خليج‌ و ان شاءالله در آينده دريای عمان تا مرز آذربايجان و در واقع مجموعه كشورهای مشترك المنافع شوروی سابق خواهد رفت.

  وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سؤالی در خصوص مذاكرات دوجانبه رئيس‌جمهوری ايران با همتايان روس و آذربايجانی خود، گفت: "حتما در خصوص مسائل منطقه‌ای، بحث سوريه و عراق موضوعاتی خواهد بود كه با آقای پوتين مطرح خواهد شد؛ علاوه بر اين گفت‌وگوهايی با محوريت برجام نيز انجام خواهد شد.

  ابراهيم رحيم‌پور، معاون آسيای وزير خارجه ایران توریسم و تروریسم را دو محور اصلی گف‌وگوهای سه‌جانبه تهران اعلام کرد. پیش از او نیز ديميتری پسكوف، سخنگوی كاخ رياست‌جمهوری روسيه گفته است، سوريه يكی از موضوعات مورد بحث در گفت‌وگوها حين سفر پوتين به ايران خواهد بود، همچنين مسائل مربوط به حوزه انرژی هم در دستوركار گفت‌وگوهای دوجانبه ايران و روسيه قرار دارد.

  به گزارش رسانه‌های ایران محمدجواد ظريف و سرگئی لاوروف وزيران خارجه ايران و روسيه دوشنبه‌شب در آستانه برگزاری نشست سران ايران، روسيه و آذربايجان با هم تلفنی گفت‌وگو كردند.

  روسیه و ایران در جنگ داخلی سوریه از رژیم بشار اسد حمایت می‌کنند. روسیه همچنین پشتیبان برنامه اتمی ایران است.

  موسکو همچنین زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا عدم پای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کرد، از تهران حمایت کرد و از همه طرف‌های این توافق از جمله اتحادیه اروپا، بریتانیا، چین، آلمان، فرانسه و ایالات متحده آمریکا خواست به این توافق پای‌بند بمانند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران