.
.
.

گزارش‌ها: ایران حمایت از شبه‌نظامیان در یمن را افزایش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

از هنگام تصرف صنعا توسط شبه‌نظامیان حوثی و با وجود تلاش‌های بین‌المللی و قطعنامه‌‌های بسیار، ایران کمک‌های خود به این شبه‌نظامیان را متوقف نکرده است.

در حالیکه دوسوم یمن اکنون در اختیار دولت مشروع این کشور قرار دارد، رهبری ائتلاف عربی با انتشار اسنادی مداخله ایران برای مسلح کردن و آموزش نظامی حوثی‌ها توسط عوامل حزب‌الله لبنان را آشکار کرده است.

کمک‌های ایران بعد از شکست حوثی‌ها در چند جبهه و اختلافات آنها با صالح مخلوع به شدت افزایش یافته و ایران موشک‌های بالستیک دوربرد را به یمن قاچاق کرده تا شبه نظامیان مناطقی در پادشاهی سعودی هدف قرار دهند و از آن جمله می‌توان به حمله ناموفق به مکه مکرمه اشاره کرد.

بر اساس گزارشی که «مرکز مطالعات درگیری‌های نظامی» در لندن منتشر کرده، فن‌آوری ایران در اختیار کودتاچیان قرار گرفته است. کودتاچیان ادعا می‌کنند پهپادهای مورد استفاده خود را می‌سازند، در حالیکه مشخص شده این پهپادها از نوع ابابیل ۱ ساخت ایران است.

تله‌های انفجاری کنترل از راه دور که بارها علیه کشتی‌های امدادرسانی و ناظران بین‌المللی از آنها استفاده شده از ایران وارد یمن شده و ۹ ماه بعد از آغاز جنگ مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

با ادامه جنگ کمک‌های ایران در مخالفت با شورای امنیت و قطعنامه شماره ۲۲۱۶ این شورا در عدم ارسال سلاح برای شبه‌نظامیان حوثی و صالح ادامه یافت.

حوثی‌ها برای رد گم کردن و فریب کشورهای جهانی اعلام کردند که با آمریکا و نه با پادشاهی سعودی و امارات می‌جنگند.

جنگ‌ها پایان می‌یابند و در پایان این جنگ ایران نشان تخریب و بی‌ثباتی را خواهد گرفت.