.
.
.

یمن: ایران به حوثی‌ها اسلحه، موشک‌های جدید و پهپاد داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالملک المخلافی وزیر امور خارجه یمن اعلام کرد که ایران اسلحه، موشک‌های جدید و پهپاد در اختیار شبه‌نظامیان حوثی قرار داده است.

المخلافی دوشنبه 23 اکتبر به تلویزیون العربیه گفت که دولت یمن برای صلح و ثبات این کشور تلاش می‌کند. او از اینکه شبه‌نظامیان حوثی و متحدشان علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن، باعث جمود در روند سیاسی برآمده از مذاکرات کویت را به بن بست کشانده‌اند ابراز تاسف کرد.

او افزود که دولت یمن طرح نماینده سازمان ملل برای صلح را در کویت امضا کرد اما شبه‌نظامیان در مسیر اجرای این طرح، مانع تراشی می‌کنند.

المخلافی این سخنان را بعد از دیدار روز دوشنبه با وزیران 18 کور میانجی صلح در یمن در در ریاض، بیان کرد.

وزیر امور خارجه یمن همچنین از اطلاعاتی سخن گفت که تاکید می‌کند ایران سلاح‌های جدید، موشک و پهپاد در اختیار شبه‌نظامیان حوثی و صالح قرار داده تا علیه سرزمین‌های سعودی به کار گیرند.

او افزود: «وضعیت یمن تا زمانی که ایران از شبه نظامیان حوثی پشتیبانی نظامی می‌کند و شبه نظامیان مسلح خارج از کنترل حکومت حضور دارند، به سمت ثبات پیش نخواهد رفت».

وزیر امور خارجه یمن از جامعه بین‌المللی خواست تا با فشار بر شبه‌نظامیان حوثی و صالح برای حضور پای به میز مذاکره، از تلاش‌های نماینده سازمان ملل، پشتیبانی کند.

او با تاکید بر ضرورت پاداش ندادن به کودتاگران، گفت: «ما نمی‌توانیم به کودتاچیان پاداش بدهیم، بلکه باید از آن‌ها بخواهیم جنگ علیه مردم یمن و کشورهای همسایه یمن را متوقف کنند».

المخلافی در مورد بندر الحدیده گفت: «ما با پینهاد فرستاده سازمان ملل متحد موافقت کردیم، اگرچه بر اساس این طرح این بندر به طرف ثالثی سپرده می‌شود، در حالی‌که دولت می‌توانست بر حق حاکمیت خود اصرار کند ااما حاضد شدم به خاطر مردم یمن و پایان دادن به رنج‌هایش، امتیاز بدهیم».

در مورد فرودگاه بین‌المللی صنعا، المخلافی گفت که شبه‌نظامیان باید فرودگاه را به همان پرسنلی که در سال 2014 آن را اداره می‌کردند بسپارد تا این فرودگاه با نظارت سازمان ملل بازگشایی شود، زیرا کسی با نشستن هواپیماها در فرودگاه تحت کنترل شبه‌نظامیان، موافقت نمی‌کند».