.
.
.

اطلاعات ایران یک دختر 15 ساله را در آبادان بازداشت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع حقوق بشری ایران روز پنجشنبه از بازداشت یک دختر بچه 15 ساله توسط نیروهای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در شهر آبادان خبر دادند.

طبق گزارش فعالان حقوق بشری روز سه شنبه 17 اکتبر 2017 اداره اطلاعات شهر آبادان يک دانش آموز دختر بنام 'مائده شعبانى نژاد (عمورى) ،متولد 1381، را بعد از احضار توسط ستاد خبرى 114 شهر آبادان از ساعت 10 صبح تا 4 بعد ظهر توقيف کرده است.

این منابع افزودند :«نیروهای اداره اطلاعات همچنین روز چهارشنبه 18 اکتبر با محاصره منزل شعبانى نژاد و بعد از بازرسى منزل واقع در ايستگاه 7 (سليچ) شهر آبادان اين دانش آموز دختر را در دبيرستان دخترانه ايستگاه 7 بازداشت وبا خود بردند. مائده شعبانى نژاد در کلاس اول دبيرستان مشغول به تحصيل است».

بستگان اين دختر نوجوان م‌ گويند، اداره اطلاعات شهر آبادان به خانواده عمورى گفته‌اند که از اهواز به ما دستور دادند که اين دختر را بازداشت و او را به ستاد خبرى اهواز معرفى کنيم. اين دختر 15 سال هم اکنون نزد اداره اطلاعات است.

پدر مائده شعبانى نژاد، شاعر و يکى از اعضاى موسسه فرهنگى الحوار(گفتگو) بود که پیشتر توسط جمهوری اسلامی اعدام شد . پیش از بازداشت اعضاى اين مؤسسه در سال 1387 براى درخواست پناهندگى به عراق رفته بود. شعبانی (عمورى) بعد از شکنجه‌هاى جسمى و روحى و بيمارى در بازداشتگاه شهر عماره، به اتهام ورود غیرقانونی به عراق به پنج سال زندان محکوم شد.

در سال 1389 کمیساریای عالی پناهندگان در عراق پس از انجام مصاحبه، شعبانی نژاد را به عنوان پناهنده به رسمیت شناخت، با این همه، در دی ماه 1389، شعبانى نژاد از سوی مقامات عراقی به مقامات جمهوری اسلامی در مرز شلمچه تحویل داده و بلافاصله بازداشت شد و سپس با قيد وثيقه آزاد شد.

شعبانى نژاد، بعد از آزادى با وثيقه از زندان شيبان در سال 1395 از کشور خارج شده و به يک کشور امن تر رفته و درخواست پناهندگى کرده. فشارهاى مقامات امنيتى بر اين خانواده و بازداشت دخترشان باعث بازگشت شعبانی‌نژاد و سپس اعدام وی توسط رژیم جمهوری اسلامی شد.

کریم دحیمی فعال حقوق بشر در لندن در تماس با العربیه فارسی ضمن تایید این خبر، گفت:«رژیم جمهوری اسلامی هیچ حد و مرزی برای نقض حقوق بشر قائل نیست این دختر بچه از نظر قوانین بین المللی نباید بازداشت شود اما رژیم جمهوری اسلامی که ساختار قضایی و عملکرد آن بر اساس قوانین قرون وسطایی پایریزی شده است، هیچ گونه پایبندی به قوانین حقوق بشری ندارد به طوری که حتی به کودکان نیز رحم نمی کند».