.
.
.

خامنه‌ای: برجام را پاره کنند ما آن را «ریز ریز» می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه 18 اکتبر با اشاره به تهدیدهای آمریکا برای پایان دادن به توافق هسته‌ای، گفت اگر طرف مقابل برجام را پاره کند، ما آن را «ریز ریز» می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، خامنه‌ای این صحبت‌ها را در دیدار با جمعی از نخبگان ایران مطرح کرد.

خامنه‌ای در سخنان خود ضمن حمله شدید به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت: « ما توانستیم سلطه‌ی آمریکا را قطع کنیم و علاوه بر این، با وجود خصومت‌ورزی آمریکا قدرتمند شویم و پیشرفت کنیم. همه این پیشرفت‌ها در دوران تحریم اتفاق افتاده. نمی‌خواهم وقت را صرف پاسخگویی به اباطیل و یاوه‌گویی رئیس‌جمهور بی‌چاک و دهن آمریکا کنم. این ضایع کردن وقت است که انسان بخواهد پاسخ او را بدهد».

او افزود: «دولت‌های اروپایی بر مسئله‌ برجام تأکید کردند و سخنان رئیس جمهوری آمریکا را محکوم کردند. ما از این مقدار استقبال می‌کنیم اما این کافی نیست که فقط بگویند او برجام را پاره نکند. برجام به‌نفع آن‌هاست. تا طرف مقابل برجام را پاره نکند ما آن را پاره نمی‌کنیم اما اگر او برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم».

توافق هسته‌‎ای که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، 16 ژوئیه 2015 میان ایران و گروه 1+5 (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان)، منعقد شد و یک سال بعد به اجرا در آمد. برپایه این توافق، در مقابل محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این فعالیت‌ها، به تعلیق درآمد.

دونالد ترامپ، دوشنبه 16 اکتبر اعلام کرد که به احتمال زیاد کل توافق هسته‌ای با ایران را پایان می‌دهد.

پیش از این رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه سیاست‌های جدید خود در قبال ایران را تشریح کرده و تاکید کرده بود که پای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نمی‌کند. او گفت که دولتش با همکاری کنگره آمریکا، توافق هسته‌ای را اصلاح خواهد کرد و اگر واشنگتن نتواند اصلاحات جدید را وارد توافق کند، آن را کنار خواهد گذاشت.