.
.
.

جزئیات بازداشت برادر معاون اول رئیس جمهور ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران روز یکشنبه 8 اکتبر 2017 در مصاحبه‌ای وضعیت پرونده‌های خاوری و برادر جهانگیری را تشریح کرد.

اسماعیلی در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفته است که بازداشت برادر معاون اول رئیس جمهوری مربوط به پرونده های بانکی و بدهکاران کلان بانکی است.

رئیس دادگستری استان تهران گفت: «برادر معاوم اول رئیس جمهوری هم‌اکنون در کرمان بازداشت است به همین منظور پرونده وی نیز در کرمان تشکیل شده است».

رئیس دادگستری استان تهران در خصوص تعیین تاریخ محاکمه محمدرضا خاوری نیز گفت: «این فرد به طور غیابی و در تاریخ 30 آبان در دادگاه انقلاب محاکمه می شود.

اسماعیلی تصریح کرد: «با توجه به اینکه این پرونده ادامه پرونده مه آفرید است، پرونده خاوری در همان شعبه رسیدگی کننده به پرونده مه آفرید بررسی می شود و به جای قاضی سراج قاضی دیگری تعیین شده است و یک قاضی بنام دیگر هم این پرونده را بررسی می کند».

اسحاق جهانگیری معاول اول روحانی دو روز پیش پس از انتشار خبر در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: "اطلاع دقیقی از دلیل، چگونگی دستگیری، اتهام، ضابط و شاکی برادرم ندارم، البته وی هیچگونه مسئولیت و فعالیت دولتی ندارد. مساله قابل پیش بینی بود و باید صبر کرد. امیدوارم سوءاستفاده سیاسی نباشد و عدالت، مبارزه بافساد و حاکمیت قانون برای همه یکسان اجراء شود."

رسانه‌های ایرانی روز جمعه اعلام کردند که مهدی جهانگیری، رئیس گروه مالی گردشگری و نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران بازداشت شده است.

برادر معاون رئیس جمهور پیش از این در فضای افکارعمومی با اتهاماتی روبه رو شده که کوشیده بود پاسخ‌هایی به آنها بدهد. برخی از اتهامات متوجه حضور او در بانک گردشگری بود. مهدی جهانگيری بنيانگذار این بانک بوده است. شركت سرمايه‌گذاری ميراث فرهنگی و گردشگری ايران مشهور به سمگا نيز كه بخشی از حوزه تحت مديريت جهانگيری است و تيرماه 1388 با سرمايه 20 ميليارد تومانی به ثبت رسيده و ظرف مدت كوتاهی توانسته شش شركت اقماری بزرگ تاسيس كند، يكی از اين موارد است.

مهدی جهانگیری همچنين رييس هيات‌مديره مجتمع فولاد صنعت بناب، عضو هيات رئيسه فدراسيون هندبال، رييس هيات‌مديره شركت نگين گردشگری، رييس هيات‌مديره شركت هلدينگ صنايع و معادن ماهان و... است و آنگونه كه تاكنون مطرح شده و هيچگاه هم از سوي او تكذيب نشده، حكايت از سوابق همكاری جهانگيری با طيف مشايی در دولت احمدی‌نژاد و همچنين با دولت كنونی دارد. اما مهدی جهانگيری كه به نام رئيس گروه مالی گردشگری، به عنوان كارآفرين برتر اين صنعت مورد تقدير قرار گرفته و تنديس شايستگی نيز به او اهدا شده بود.