.
.
.

محسن رضایی: بارزانی علیه رقیبان خود در کردستان کودتا کرد

بارزانی: ایران و ترکیه به خاطر وجود کُردها در کشورشان با همه پرسی مخالفت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به همه‌پرسی استقلال کردستان عراق گفته است که در برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق، «منفعت قوم کرد» در میان نیست و هدف«تصفیه درونی» است.

محسن رضایی در صفحه توییتر خود نوشت: «همه‌پرسی، کودتای بارزانی علیه رقبای خود برای تصفیه آنها در کردستان عراق است. بارزانی به دنبال آن بود که رییس‌جمهور کرد عراق، خود او یا نماینده وی باشد.

منفعت قوم کرد در میان نیست، هدف تصفیه درونی و قهرمان‌سازی است.»

مقامات ایران از آیت الله خامنه‌ای گرفته تا رئیس جمهور روحانی و رئیس پارلمان لاریجانی و اغلب فرماندهان سپاه پاسداران با همه‌پرسی استقلال کردستان عراق به شدت مخالفت کردند و آن را به نفع اسرائیل تلقی کردند اما در مقابل کردهای ایران از همه پرسی استقلال کردستان عراق استقبال و برای شادی و پایکوبی در شب برگزاری رفراندم به خیابان‌ها ریختند.

مسعود بارزانی در یکی از مصاحبه‌هایش با روزنامه انباء کویتی گفت ایران و ترکیه به علت وجود کردها در کشورهایشان با همه‌پرسی استقلال کردستان مخالفت کرده‌اند.

بارزانی در مصاحبه‌ای که در سپتامبر 2017 با روزنامه «انباء» کویتی داشت گفت که استقلال کردستان برای هیچ کس خطری در پی ندارد و هدف ما از همه‌پرسی حمایت مردم کردستان و جلوگیری از تکرار فجایع گذشته در آینده است.

بارزانی همچنین در مصاحبه با ترکی الدخیل مدیر کانال العربیه گفت سهم کردستان از مشارکت در دو مرحله از تاریخ عراق، نسل کشی، قتل و عام، بمباران شیمیایی و انفال و زنده به گور کردن بیشتر از 180 هزار هموطن کرد در مرحله اول آن بوده است.

در مرحله دوم هم که کردها در سال 2003 با امکانات سیاسی، امنیتی و اداری خود شالوده دولت عراق را بنیان نهادند و در تهیه قانون اساسی مشارکت کردند و باعث رای آوردن آن شدند، اما طی چند سال گذشته مقامات بغداد مواد قانون اساسی را اجرا نکردند، بویژه ماده 140 قانون اساسی و تامین بودجه و تسلیح نیروهای پیشمرگه از دستور کار خارج ساختند و در آخر هم سهمیه کردستان را از بودجه عمومی قطع کردند.

رئیس اقلیم کردستان درباره موضع کشورهای همسایه و آمریکا در خصوص همه‌پرسی استقلال کردستان گفته است مخالفت ایران و ترکیه به خاطر وجود کردها در این دو کشور است. اما ایالات متحده آمریکا با آن مخالفت نکرده و تنها گفته است زمان آن مناسب نیست.