.
.
.

تصویری...شرکت رهبر ایران در تشییع جنازه تنها ایرانی کشته شده توسط داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران صبح روز چهارشنبه 29 سپتامبر 2017 در تشییع جنازه محسن حججی شرکت کرد. علیرغم کشته‌شدن تعداد زیادی سرباز و افسر سپاه و نیز نیروهایی از ارتش ایران در جنگ سوریه و در حمایت از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، محسن حججی تنها عضو سپاه پاسداران ایران است که به دست نیروهای داعش کشته شد.

رسانه‌های رسمی ایران فیلمی منتشر کردند که در آن رهبر ایران با حضور در مراسم تشییع محسن حججی، خطاب به خانواده او گفت که به دلیل کشته شدن پسرشان در سوریه "غوغایی در کشور راه افتاده" است.

حججى 7 آگوست 2017 در عملیات هجومى داعش به تجمع نیروهاى سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان شیعه افغانى و عراقى در منطقه "تنف" سوریه در نزدیکی مرز سوریه و عراق، به اسارت گروه داعش درآمد. داعش چند روز پس از دستگیری حججی تصاویری منتشر کرد که نشان می‌داد این عضو سپاه پاسداران را کشته است.

در همین‌ رابطه على شمخانى، دبیر شوراى عالى امنیت ملى ایران گفته بود که جسد حججی بنا به توافق حزب الله لبنان و داعش، که با نظارت ایران و سوریه صورت گرفت، به نیروهاى سپاه داده شد.

از زمان کشته شدن حججى، مسئولان جمهورى اسلامى ایران و رسانه‌هاى نزدیک به سپاه پاسداران این کشور تبلیغات گسترده‌اى را درباره این حادثه به راه انداخته‌اند تا وانمود کنند که ایران همواره در جنگ با داعش بوده است. این در حالى است که بر اساس آمارهاى غیر رسمى تا کنون بیش از 3000 نظامى ایرانى در جریان مشارکت در سرکوب اعتراضات مردم سوریه و درگیری‌ها با مخالفان مسلح کشته شده‌اند.

پیشتر، محمدعلی شهیدی محلاتی رییس بنیاد شهید ایران اعلام کرده بود که تعداد کشته‌شدگان نیروهای ایرانی در سوریه از مرز 1000 تن فراتر رفته است، اما عین‌الله تبریزی، جانشین سابق فرمانده سپاه مازندران، در اردیبهشت از مرگ دست کم 1200 نظامى در درگیری‌های چهار سال اخیر سوریه خبر داده بود.

تناقض اعداد و ارقام و آمارهاى ارائه شده از سوى مسئولین حکومتى ایران نشان مى دهد تعداد واقعى کشته‌شدگان نیروهاى سپاه پاسداران و ارتش ایران و همچنین شبه‌نظامیان‌ فرقه‌‌گرای "فاطمیون" و "زینبیون" متشکل از عناصر افغانستانی و پاکستانی که به فرماندهى افسران سپاه قدس در درگیری‌ با مخالفان سورى کشته شده‌اند، بسیار بیشتر از آمار اعلام شده است.