.
.
.

ظریف: سخنان ترامپ در سازمان ملل شعاری و بی‌محتوا بود

پیشتر برخی گزارش‌ها از احتمال دیدار وزرای امور خارجه آمریکا و ایران در نیویورک حکایت داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، سخنان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را «شعاری و بی‌محتوا» توصیف کرد.

پاسخ تند ظریف نشان از آن دارد که سخنان رئیس جمهوری آمریکا، مقام‌های جمهوری اسلامی ایران را بسیار خشمگین کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، ظریف سه‌شنبه 19 سپتامبر ضمن متهم کردن آمریکا به حمایت از «گروه‌های تروریستی»، گفت که سخنان ترامپ «حاصلی جز انزوا و بی‌اعتباری هرچه بیشتر دولت آمریکا نزد جهانیان نخواهد داشت».

احتمال دیدار ظریف و وزیر خارجه آمریکا

این در حالی است که پیشتر، گزارش‌هایی درباره احتمال دیدار ظریف با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد منتشر شده بود. وزارت امور خارجه ایران درباره این گزارش‌ها موضعی نگرفت تا سرانجام علی اکبر ولایتی مشاور عالی رهبر ایران اعلام کرد که دیداری میان وزرای امور خارجه ایران و آمریکا صورت نخواهد گرفت.

دولت پیشین آمریکا به ریاست باراک اوباما، به ایران نزدیک شد و در همین راستا، یک بار باراک اوباما با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تلفنی گفت‌وگو کرد و چند بار هم ظریف با جان کری وزیر امور خارجه وقت ایالات متحده، دیدار کرد.

آمریکا حدود 40 سال پیش پس از اشغال سفارتش در تهران توسط دانشجویان هوادار روح الله خمینی بنیانگذار نظام ایران و به گروگان گرفتن دیپلمات‌ها، روابط دیپلماتیکش را با این کشور قطع کرد.

انتقاد شدید اللحن ترامپ از نظام ایران

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، سه‌شنبه 19 سپتامبر در نخستین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تاکید کرد که «باید با ایران که چیزی جز خشونت و آشوب صادر نمی‌کند مقابله کنیم».

ترامپ در این سخنرانی با بیان این‌که مردم ایران، قربانیان نظام تهران هستند، تاکید کرد که نظام ایران قانون شکن است و تلاش می‌کند در پوشش دموکراسی خود را پنهان کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترامپ افزود که توافق هسته‌ای با ایران «یک جانبه و برای ما شرم آور است».

توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان)، 16 ژوئیه 2015 حاصل شد و یک سال بعد به اجرا در آمد. برپایه این توافق، در مقابل محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این فعالیت‌ها، به تعلیق درآمد.

ترامپ از ابتدا مخالف توافق هسته‌ای بود و آن را بدترین توافق ممکن نامید.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «اجازه نمی‌دهیم توافق هسته با ایران به عنوان سپری برای توسعه برنامه اتمی این کشور به کار گرفته شود». او تاکید کرد که ایران، باعث استحکام دیکتاتوری است شد و جنگ در یمن را رهبری کرد. او افزود که واشینگتن تلاش می‌کند جنگ در سوریه تشدید نشده و راه حلی بر پایه خواست مردم این کشور، حاصل شود.

ترامپ ادامه داد که ایران از ثروت‌هایش برای تامین بودجه حزب‌الله و مانع تراشی در برابر صلح در خاورمیانه استفاده می‌کند. او تاکید کرد: «دولت ایران باید به پشتیبانی از تروریسم پایان داده و رسیدگی به مردم خود را آغاز کند».

رئیس جمهوری آمریکا گفت :«باید تروریست‌ها را از پناهگاه امن محروم کنیم. باید با گروه‌های شبه‌نظامی همچون القاعده و حزب‌الله که غیرنظامیان را می‌کشند، مقابله کنیم».