.
.
.

«افزایش تعداد ایرانیان مبتلا به ایدز در اثر رفتارهای لجام گسیخته جنسی»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران از رشد 10 درصدی تعداد مبتلایان به ایدز به دلیل «رفتارهای لجام گسیخته جنسی» در این کشور خبر داد و احتمال داد که رقم حقیقی تعداد مبتلایان، دو برابر تعداد مبتلایان شناسایی شده باشد.

به گزارش خبرآنلاین همایون هاشمی نماینده میاندوآب، شاهین دژ و تکاب و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران دوشنبه 11 سپتامبر 2017 گفت: «به نظر می‌رسد حدود 66 هزار نفر در کشور مبتلا به بیماری ایدز باشند که البته حدود 35 هزار نفر آنها شناسایی شده‌اند».

پیش از این سید حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرده بود که از هر 800 ایرانی یک نفر ایدز دارد.

همایون هاشمی در ادامه افزود: «بر اساس برآوردها و تخمین های کارشناسان، در ایران بالغ بر 66 هزار 500 نفر مبتلا به این بیماری بوده که حدود 35 هزار نفر شناسایی شده و بالغ بر 54 درصد موارد ثبت شده در گروه سنی 21 تا 35 سال یعنی در سنین جوانی قرار دارند».

او همچنین با تاکید بر اینکه آمارها «حاکی از رشد ابتلای زنان به این بیماری دارد» از افزایش ابتلای زنان ایرانی به ایدز خبر داد و گفت: «34 هزار و 949 نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده که از این تعداد 84 درصد مردان و 16 درصد زنان هستند».

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران همچنین رشد سالانه 10 درصد تعداد افراد مبتلا به ایدز را اعلام کرد و «رفتارهای لجام گسیخته جنسی و مصرف روانگردان‌ها و آمفتامین‌ها» را مهم‌ترین عوامل افزایش این بیماری در ایران دانست.

علی سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت ایران نیز 13 ژوئیه 2016 از دو برابر شدن انتقال ایدز از راه روابط جنسی در این کشور خبر داد و گفت که یک دهه پیش 15 درصد موارد انتقال ایدز از طریق جنسی بود و اکنون این مقدار به 30 درصد افزایش یافته است.