.
.
.

کاهش 18 درصدی سرمایه‌گذاری در صنایع ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آمارهای جدیدی که وزارت صنعت ایران درباره شاخص‌های صنعتی در این کشور منتشر کرد، نشان می‌دهد که روند سرمایه‌گذاری در بخش صنعت ایران 18 درصد کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری مشرق‌نیوز براساس آمارهای اعلام شده وزارت صنعت ایران در سه ماهه اول سال 1396، درمجموع بیش از 56 هزار و 733 میلیارد ریال سرمایه برای پروانه بهره‌برداری صنعتی صادره محقق شده است که این رقم در مقایسه با سرمایه محقق شده در مدت مشابه سال قبل افت 18 درصدی داشته است. آمارها همچنین نشان دهنده آن است که در مدت زمان مشابه سال قبل سرمایه محقق شده برای پروانه بهره‌برداری صنعتی صادره بیش از 69 هزار و 383 میلیارد ریال بوده است.

پیش از این محمد محمد پور، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در این‌باره به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت: «طولانی بودن زمان اخذ مجوز، اعمال فشارهای غیر اصولی، واردات محصولات ، تغییر در قوانین، اظهار نظرهای غیر مسوولانه برخی مسوولان مربوط و غیر مربوط، قوانین و نرخ متغیر بهره بانکی، ثبات نداشتن نرخ ارز، رقابت های مجموعه های شبه دولتی وفراهم نبودن زیرساخت ها را از جمله مشکلات فراروی سرمایه گذاری در کشور هستند.»

مشکلات بانکی، از مهم‌ترین مشکلات ایران در زمینه جذب سرمایه‌گذار در همه بخش‌های اقتصاد، از جمله بخش صنعت هستند. بسیاری از بانک‌های بزرگ دنیا رغبتی به همکاری با ایران ندارند و مذاکرات خود با ایران را متوقف کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر حسین سلیمی، عضو هیات سرمایه‌گذاری خارجی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران، 5 سپتامبر 2017 از نگرانی بانک‌های بزرگ اروپایی از ارتباط با سیستم بانکی ایران خبر داد و گفت که مذاکرات بانکی ایران با بانک‌های بزرگ دنیا تقریبا متوقف شده است.

این عضو هیات سرمایه‌گذاری خارجی ایران افزود: «با انتشار برخی خبرها از جانب سوئیفت مبنی بر جریمه برخی شرکت‌هایی که با ایران کار کرده‌اند، این مذاکرات کندتر شده و بانک‌های بزرگ اروپایی احساس نگرانی از بازگشت دوباره تحریم‌های بانکی بر علیه ایران و اعمال محدودیت و جریمه از جانب آمریکا دارند.»