.
.
.

انتخاب دبیر کل جدید سازمان مجاهدين خلق ايران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان مجاهدین خلق یکی از مخالفان عمده جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد در کنگره سراسری خود، زهرا مریخى را به عنوان دبیرکل این سازمان انتخاب کرد.

به گفته این سازمان در کنگره سراسری مجاهدین خلق که همزمان در تیرانا و 5 کشور دیگر برگزار شد، در پنجاه و دومین سالگرد تاسیس خود، زهرا مریخی را به جاى زهره اخیانی که از سپتامبر 2011 دبیرکل بود و ریاست کنگره را برعهده داشت، به عنوان دبیر کل جدید انتخاب کرد.

بنا به آنچه در بیانیه سازمان مجاهدین خلق آمده ، طبق آیین نامه داخلی سازمان، دبیرکل برای یک دوره 2 ساله قابل تمدید انتخاب می‌شود. این انتخابات در سه مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول اعضای شورای مرکزی و در مرحله دوم مسئولین و کادرها در بخش‌های مختلف بطور مخفی رأی می‌دهند. در مرحله سوم، در کنگره سراسری مجاهدین بطور علنی با بلند کردن دست رأی می‌دهند.

در مرحله اول ( 20 اوت 2017)، مریخی اکثریت آرای شورای مرکزی را از میان 12 کاندیدا بدست آورد که 4 نفر اول برای مرحله دوم معرفی شدند. در مرحله دوم (3سپتامبر 2017) در 10 مرکز رأی گیری شد که وى مجددا اکثریت آرا را کسب کرد. در مرحله نهایی در اجتماع سراسری، مریخی به اتفاق آراء به عنوان دبیرکل انتخاب شد.

زهرا مریخی پیش از این هماهنگ کننده دفاتر مریم رجوی و نایب رئیس شورای مرکزی مجاهدین خلق بود. او متولد 1959 در قائمشهر در شمال ایران است که در جریان انقلاب با سازمان مجاهدین آشنا شد. پس از انقلاب در قائمشهر به مجاهدین پیوست و مسئولیت بخش زنان را به عهده گرفت و سپس عضو تحریریه نشریه "مجاهد" در استان مازندران به نام طلاونگ شد. در 1981 درتهران مسئولیت سرپل شاخهٌ جنگل مجاهدین را به‌عهده گرفت. در 1984 به پایگاه‌های این سازکان مجاهدین در منطقه مرزی ایران و عراق رفت. در 1985 عضو شورای مرکزی سازمان شد. برادر کوچکتر او علی مریخی در سال 1988 در درگیری با سپاه پاسداران کشته شد.

خانم مریخی مدتی مسئول تشکیلات مجاهدین در اسکاندیناوی و آلمان بود. در سال1991 عضو هیأت اجرایی سازمان شد و مسئولیت رادیو صدای مجاهد، سیمای مقاومت و نشریه مجاهد را به‌عهده گرفت. در 1992 به عضویت "شورای ملی مقاومت" که جناح سیاسى سازمان مجاهدین خلق محسوب مى‌شود در آمد و در 1993 به عنوان مسئول کمیسیون تبلیغات شورا معرفی شد.

او از سال 2003 تا امروز هماهنگ کننده دفاتر مریم رجوی و همزمان از همردیفان دبیرکل مجاهدین بود. او از سال 2014 نایب رئیس شورای مرکزی شد.

مریم رجوی، رئیس "شوراى ملى مقاومت ایران" درباره انتخاب مریخى گفت که "در اوج دمکراتیسم و انسجام و شکوفایی و در راستای سرنگونی فاشیسم دینی است که در هم شکستن طلسم ارتجاع و اختناق را نوید می‌دهد".