.
.
.

مقامات ایرانی از تلاش 132 شهروند ایرانی برای قاچاق مواد مخدر به حج خبر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات انتظامی ایران خبر دادند که 132 نفر از شهروندان این کشور، قصد داشته‌اند انواع مواد مخدر و قرص متادون به مراسم حج قاچاق کنند.

به گزارش تابناک، اسدالله هادی‌نژاد، معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران گفت: « از ابتدای اعزام حجاج کشورمان به سرزمین وحی از تاریخ پنجم مرداد ماه و تا چهارم شهریور ماه جاری تاکنون 132 نفر به خاطر داشتن مواد مخدر از سفر بازمانده‌اند. از ایشان جمعاً مقدار 1064.50 گرم انواع مواد مخدر و 1803 عدد قرص متادون کشف شد.»

هادی‌نژاد از افزایش 165 درصدی کشفیات مواد مخدر نسبت به سال 1394 در مبادی خروجی ایران خبر داد، لیکن وعده داد: « بازماندگان از سفر در صورت ترک اعتیاد خود و تعهد مبنی بر عدم همراه داشتن مواد مخدر، می‌توانند سال آینده به حج اعزام شوند.»

پادشاهی عربی سعودی در زمینه قاچاق و توزیع مواد مخدر قوانین بسیار جدی و سختگیرانه‌ای دارد. بر اسا ماده 37 قوانین مربوط به مواد مخدر، از آنجا که قاچاق مواد مخدر به داخل کشور، مشکلات جدی نه فقط برای قاچاقچی بلکه برای کل جامعه به همراه دارد، افرادی که به قاچاق مواد مخدر به داخل کشور پادشاهی عربی سعودی اقدام کنند، به مجازات مرگ محکوم می‌شوند.

هر ساله در موسم حج، مقامات امنیتی سعودی تدابیر ویژه‌ای برای جلوگیری از سوء استفاده قاچاقچیان از این فرصت برای قاچاق مواد اتخاذ می‌کنند. در همین راستا روز شنبه 26 آگوست 2017، سخنگوی امنیتی وزارت کشور پادشاهی عربی سعودی از دستگیری یک گروه قاچاقچی خبر داد که قصد داشتند محموله‌ای به وزن 4 کیلو و 310 گرم ماده مخدر کریستال را وارد این کشور کنند.