.
.
.

تصویری..تظاهرات و درگیری میان مردم و نیروهای امنیتی در شهر «بانه» در کردستان ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع العربیه روز سه شنبه 5 سپتامبر، 2017 از تظاهراتی گسترده در شهر بانه در استان کردستان ایران خبر دادند که به درگیری با نیروهای امنیتی انجامید.

این تظاهرات در اعتراض به کشته شدن 2 کولبر کُرد در مرز ایران و عراق توسط نیروهای سپاه پاسداران برگزار شد.

بنا بر این گزارش‌ها، به دنبال فراخوان فعالان مدنی در استان کردستان، شهروندان شهر بانه از قشرهای مختلف از کسبه و بازاریان از صبح سه‌شنبه دست به اعتصاب عمومی زده و مغازه‌های خود را تعطیل کردند. همچنین جمعیت زیادی ساعاتی در مقابل فرمانداری تجمع کردند.

طبق گزرش سایت کردی اربیل، پیش از تجمع، در مقابل فرمانداری و خیابان‌های اطراف، نیروهای پلیس و لباس شخصی مستقر شدند. فرماندار و تعدادی از پرسنل نیز بر سر کار خود حاضر نشدند‍.

این گزارش می‌افزاید که تجمع کنندگان شعارهایی ضد حکومتی سر دادند و در نهایت نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن تجمع کنندگان، اقدام کردند. این مساله به درگیری، دستگیری تعدادی از معترضان و یورش مردم برای آزادی آن‌ها انجامید.

شاهدان عینی از زخمی شدن تعدادی از تظاهر کنندگان خبر داده‌اند. پلیس و نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن جمعیت از باتوم، شوک الکتریکی و گاز اشک‌آور استفاده کردند.

گروهی از فعالان رسانه‌ای با انتشار تصاویری اعلام کردند که نیروی انتظامی به سمت معترضین تیراندازی کرده و تعدادی را زخمی کردند.

روز دوشنبه 4 سپتامبر گزارش شده بود که دو کولبر 45 ساله و 21 ساله بر اثر تیراندازی هنگ مرزی در منطقه «هه نگه ژال» شهرستان بانه کشته شدند.

خبر کشته شدن این دو کولبر با واکنش محسن بیگلری، نماینده بانه و سقز در مجلس شورای اسلامی، روبرو شد. او به خبرگزاری‌ها گفت یکی از کشته‌شدگان، دهیار شهرستان بانه بود.

بیگلری تاکید کرد: «این افراد عمدتاً از اقشار ضعیف جامعه هستند. واقعیت این است که حتی اگر این افراد کالایی حمل می‌کنند، دلیل نمی‌شود که کشته شوند و این در حالیست که این حوادث منجر به جریحه‌دار شدن احساسات مردم کردستان و دیگر مناطق کشور می‌شود».