.
.
.

سخنگوی دولت روحانی: نیروهای امنیتی از منزل کروبی خارج شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی می‌گوید که نیروهای امنیتی از منزلی که در آن مهدی کروبی از رهبران معترضان ایران در حصر نگهداری می‌شود، خارج شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، سخنگوی دولت ایران سه‌شنبه 29 اوت در واکنش به سخنان غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران که گفته خروج نیروهای امنیتی از منزل کروبی دروغ محض است، نیز گفت: «آقای وزیر اطلاعات از خروج نیروها سخن گفتند. ما را در میان دو روحانی شیخ و سید قرار ندهید».

اشاره نوبخت به دو روحانی، اولی غلامحسین محسنی اژه‌ای است که «شیخ» است و دومی محمود علوی وزیر اطلاعات که «سید» است.
نوبخت درباره تشکیل دادگاه علنی، دیگر خواسته مهدی کروبی گفت: «درباره تشکیل دادگاه این موضوع برعهده قوه قضاییه است. موضوعات خوبی نیز در شورایعالی امنیت ملی مطرح شده است که امیدواریم به نتیجه برسد. البته این مسائل باید از سوی شورای عالی امنیت بیان شود».

محمد تقی کروبی فرزند مهدی کروبی پنجشنبه 17 اوت، از پایان اعتصاب غذای پدرش از رهبران معترضان ایران، از پایان اعتصاب غذای پدرش پس از مذاکره وزیر بهداشت و معاون امنیتی وزارت اطلاعات با او خبر داد.پس از مذاکره با شماری از مسئولان خبر داد. او در توئیتی نئشت: «اعتصاب غذا پایان پذیرفت. بنا شد دولت تمام تلاش خود را برای تحقق شرط دوم محاکمه علنی بکار ببندد. به دلیل مشکل قبلی48 ساعت باید در CCU بمانند».

پیش از این سایت سحام نیوز نزدیک به مهدی کروبی اعلام کرده بود که حسن قاضی زاده هاشمی وزير بهداشت به همراه پور فلاح معاون امنيتی وزير اطلاعات، برای مذاكره به ديدار مهدی کروبی به بیمارستان رفتند.

پس از آن محمد تقی کروبی در توئیتر نوشت: «دكتر هاشمى و پورفلاح خبر خروج نيروهاى امنيتى از منزل را به پدر اعلام كردند. هاشمى تضمين خود و دولت را در عملى كردن اين موضوع صريحا اعلام كرد».

خروج نیروهای امنیتی از محل حصر خانگی و برگزاری محاکمه خواسته‌های کروبی است.

شامگاه چهارشنبه 16 اوت محمد تقی کروبی حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر، از انتقال پدرش به بیمارستان در پی اعتصاب غذای خشک خبر داده بود. محمد تقی کروبی در توئیت خود نوشت: «ساعت یک بامداد امروز پنجشنبه پدر به دلیل اعتصاب غذای خشک به بیمارستان منتقل شدند، التماس دعای فراوان».

برخی از گزارش‌ها از وخامت وضعیت جسمی مهدی کروبی حکایت داشت.

شمار زیادی از کاربران شبکه اجتماعی اینستاگرام، در کامنت‌هایی که در صفحه حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نوشتند، یادآور شدند که رفع حصر رهبران معترضان، از جمله وعده‌های او بوده و بر ضرورت پی‌گیری این خواسته تاکید کردند.

سایت سحام نیوز، پایگاه خبری نزدیک به کروبی به نقل از فاطمه کروبی نوشته که همسرش، دو خواسته اصلی دارد، یکی خروج مأموران از منزلی که او در آن در حصر به سر می برد و دوم برگزاری دادگاه علنی در صورت تداوم حصر.

فاطمه کروبی گفت که مهدی کروبی باید بتواند در این دادگاه به همراه وکلایش به ادعاهای حکومت پاسخ دهد و مردم را در جریان بسیاری از مسائل که مد نظرشان است قرار دهند».

او افزود: «آقای کروبی به عنوان رئیس اسبق قوه قانونگذاری، معتقد هستند که اعمال مجازت خودسرانه، غیرقانونی است و احدی حقئ ندارد فراتر از قانون به اعمال مجازات علیه کسی اقدام کند. هرگونه مجازاتی اگر بناست اعمال شود باید از طریق دادگاه باشد».

او در عین یادآور شد که مهدی کروبی به عادلانه بودن دادگاه امیدی ندارد و به حکم دادگاه هم اعتراض نخواهد کرد.

مهدی کروبی اخیرا به دلیل نارسایی قلبی در بیمارستان بستری شده بود و برای قلب او باتری گذاشته شد.

فاطمه کروبی گفته که همسرش در بیمارستان و از طریق وزیر بهداشت برای «مقامات نظام» پیغام فرستاده بود که اگر «قرار بر تداوم حصر غیرقانونی بدون محاکمه علنی» باشد، دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

فاطمه کروبی ادامه داد: «ایشان بر این باور است که این روند و ادامه آن به معنای پایان دادن به عمر محصورین است،‌ بدون اینکه پس از سال ها اتهام زدن و رفتارهای غیرقانونی و غیراخلاقی، کوچکترین فرصتی برای دفاع به آنها داده باشند».

او افزود که به اصرار او و پزشک وزارت اطلاعات، آقای کروبی فقط داروی قلب خود را مصرف کرده و آب یا غذا نخورده است.

فاطمه کروبی گفت: «انتظار صریح ما این است که مأموران امنیتی از منزل بیرون روند و با یک کیوسک امنیتی یا پست انتظامی رفت آمدها را کنترل کنند، نه اینکه درون منزل حضور داشته باشند».

اکنون حدود 7 سال است که مهدی کروبی نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری جنجال برانگیز سال 2009 ایران، در حصر خانگی به سر می‌برد. میرحسین موسوی دیگر نامزد معترض و هسرش زهرا رهنورد از همان هنگام در حصر خانگی هستند.

پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2009 ایران، اصلاح طلبان که می‌گفتند تقلب گسترده و سازماندهی شده روی داده، دست به اعتراض زدند. حاصل سرکوب اعتراضات، ده‌ها کشته در خیابان‌ها و بازداشتگاه‌ها و زندانی شدن صدها معترض بود. اعتراض‌های آن‌ سال‌ها به دلیل استفاده میرحسین موسوی از نماد «سبز» که بعد از آن به نماد معترضان تبدیل شد، به «جنبش سبز» مشهور شد.

اصولگرایان به اعتراض‌های آن سال «جریان فتنه» ، به سران معترضان «سران فتنه» می‌گویند.