.
.
.

دیپلمات ایرانی: امیر قطر می‌خواهد از شورای همکاری خلیج خارج شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله سهرابی، سفیر سابق ایران در قطر گفت قطر مایل است از شورای همکاری خلیج خارج شود.

سهرابی در مصاحبه با روزنامه جام جم ایران گفت: «براساس اطلاعاتی که از قطر به ما رسیده، امیر قطر از آغاز بحران خلیج می‌خواسته از شورا خارج شود اما بنا به توصیه مشاورانش این کار را به تعویق انداخته است».

سهرابی همچنین ادعا کرد که دوحه در طی ۸ سال قصد داشته روابط با ایران را برقرار کند، اما سال گذشته با اکراه از پادشاهی سعودی در فراخواندن سفیرش از تهران پیروی کرد.

او همچنین گفت که دوحه در زمان ریاستش بر شورای همکاری خلیج در سال ۲۰۰۷ از محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری پیشین ایران دعوت کرد در اجلاس این شورا شرکت کند. دوحه این کار را با وجود مخالفت دیگر اعضای شورا انجام داد.

سهرابی تاکید کرد که تصمیم ایران به بازگشایی سفارت قطر در تهران برای «تثبیت امنیت ملی» این کشور بوده است. او گفت که دو کشور در زمینه تقویت اقتصاد قطر و برطرف کردن مشکلات با هم همکاری دارند.

در همین حال علی بن احمد علی السلیطی، سفیر قطر روز شنبه کار خود را در تهران آغاز کرد. رسانه های ایران عکس های سفیر قطر هنگام ارائه استوارنامه خود به حسن روحانی، رییس جمهوری و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران را منتشر کردند. این رسانه‌ها اقدام قطر را «پیروزی تازه» ایران علیه «محور عربی» خواندند و آن را «روزنه‌ای در جبهه عرب» دانستند.

به گفته بهرام قاسمی، سخنگوی وزیر خارجه ایران قطر در مکالمه تلفنی وزیران خارجه دو کشور در روز سه‌شنبه گذشته خواستار بازگشت سفیرش به تهران شد.