.
.
.

محمد علی نجفی سیاستمدار اصلاح طلب ایرانی شهردار تهران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد علی نجفی سیاستمدار اصلاح طلب ایرانی، چهارشنبه 23 اوت رسما به عنوان شهردار تهران پایتخت ایران انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، انتخاب نجفی به عنوان اتفاق آرای اعضای شورای شهر پنجم تهران صورت گرفت.

بنا بر این گزارش‌ها، در نخستین جلسه رسمی شورای شهر پنجم رای گیری برای انتخاب شهردار تهران آغاز شد و محمد علی نجفی با کسب 21 رای کرسی شهرداری پایتخت را از آن خود کرد.

در آخرین انتخابات شورای شهر و روستا در ایران، اصلاح‌طلبان اکثریت کرسی‌ها را در اکثر مناطق ایران در دست گرفتند. در تهران، تمام کرسی‌های شورای شهر به فهرست نامزدهای مورد حمایت اصلاح‌طلبان رسید.

بدین ترتیب نجفی اصلاح طلب جانشین محمد باقر قالیباف اصولگرا می‌شود که حدود 12 سال، سکان شهرداری تهران را در دست گرفته بود. اصلاح طلبان انتقادهای زیادی از مدیریت قالیباف در شهرداری مطرح کرده و شهرداری را در این دوره، به فساد مالی متهم می‌کنند.

محمدعلی نجفی سیاستمدار اصلاح طلب، گزینه منتخب شهرداری تهران ، مدرس دانشگاه ایرانی، مشاور امور اقتصادی رئیس جمهور ایران، عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری و عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی جمهوری اسلامی ایران است.

نجفی دبیر سابق ستاد هماهنگی اقتصادی، سرپرست سابق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران و از بنیان‌گذاران حزب کارگزاران سازندگی، عضو هیئت علمی (بازنشسته) دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

نجفی از در دولت‌های محمد علی باهنر باهنر، محمد رضا مهدوی کنی و میرحسین موسوی به مدت 4 سال وزیر فرهنگ و آموزش عالی بود. او سپس در دولت‌ دوم موسوی و در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی وزیر آموزش و پرورش ایران شد.

نجفی در دولت اول محمد خاتمی به ریاست سازمان برنامه و بودجه رسید.

نجفی یکی از سه وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش در کابینه اول حسن روحانی بود که با وجودی موافقت نیمی از مجلس اما با اختلاف یک رای از مجموع 284 رای، موفق به حضور در وزارت آموزش و پرورش نشد. بیشتر نمایندگان مخالف وی او را به حضور در جریان اعتراضات پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 متهم کردند. دو روز بعد حسن روحانی طی حکمی وی را به معاونت رئیس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور منصوب کرد