.
.
.

شورای نگهبان: موسوی، کروبی و احمدی‌نژاد دیگر هرگز تایید صلاحیت نمی‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی ایران می‌گوید که میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمود احمدی‌نژاد دیگر هرگز تایید صلاحیت نمی‌شوند.

به گزارش خبرآنلاین، کدخدایی در مصاحبه با این سایت که چهارشنبه 23 اوت منتشر شد، سخت ترین دوران عضویتش در شورای نگهبان را انتخابات سال 88 (2009) می‌داند و می‌گوید «با توجه به خساراتی که آن سال به کشور وارد شد احمدی نژاد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی دیگر هرگز تاییدصلاحیت نخواهند شد».

پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال 2009، اصلاح طلبان که معقتد به روی دادن تقلب گسترده و سازماندهی شده در انتخابات بودند، دست به اعتراض زدند. حاصل سرکوب انتظامی و امنیتی این اعتراض‌ها، ده‌ها کشته در خیابان‌ها و بازداشتگاه‌ها و صدها زندانی بود.

مدتی پس از آغاز اعتراض‌ها، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، در حصر خانگی قرار داده شدند. زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی نیز از همان هنگام درکنار در کنار شوهرش در حصر است.

بسیاری در ایران بر این باورند سخنان «تحریک کننده» احمدی نژاد که مخالفان خود را «خس و خاشاک» نامید، از عوامل تشدید اعتراض‌های آن دوره در ایران است.

البته احمدی نژاد برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر ایران هم ثبت‌نام کرد اما از سوی شورای نگهبان، رد صلاحیت شد. با این وجود علی خامنه‌ای رهبر ایران در آخرین حکم خود، احمدی نژاد را به عنوان یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزید.