.
.
.

مهدی کروبی دست به اعتصاب غذا زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی از رهبران معترضان ایران که در حصر خانگی به سر می‌برد، اعلام کرد که آقای کروبی از صبح چهارشنبه 16 اوت، در اعتراض به وضعیت خود، دست به اعتصاب غذا زد و جز داروی قبلش، چیز دیگری نخورده است.

سایت سحام نیوز، پایگاه خبری نزدیک به کروبی به نقل از فاطمه کروبی نوشته که همسرش، دو خواسته اصلی دارد، یکی خروج مأموران از منزلی که او در آن در حصر به سر می برد و دوم برگزاری دادگاه علنی در صورت تداوم حصر.

فاطمه کروبی گفت که مهدی کروبی باید بتواند در این دادگاه به همراه وکلایش به ادعاهای حکومت پاسخ دهد و مردم را در جریان بسیاری از مسائل که مد نظرشان است قرار دهند».

او افزود: «آقای کروبی به عنوان رئیس اسبق قوه قانونگذاری، معتقد هستند که اعمال مجازت خودسرانه، غیرقانونی است و احدی حق ندارد فراتر از قانون به اعمال مجازات علیه کسی اقدام کند. هرگونه مجازاتی اگر بناست اعمال شود باید از طریق دادگاه باشد».

او در عین یادآور شد که مهدی کروبی به عادلانه بودن دادگاه امیدی ندارد و به حکم دادگاه هم اعتراض نخواهد کرد.

مهدی کروبی اخیرا به دلیل نارسایی قلبی در بیمارستان بستری شده بود و برای قلب او باتری گذاشته شد.

فاطمه کروبی گفته که همسرش در بیمارستان و از طریق وزیر بهداشت برای «مقامات نظام» پیغام فرستاده بود که اگر «قرار بر تداوم حصر غیرقانونی بدون محاکمه علنی» باشد، دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

فاطمه کروبی ادامه داد: «ایشان بر این باور است که این روند و ادامه آن به معنای پایان دادن به عمر محصورین است،‌ بدون اینکه پس از سال ها اتهام زدن و رفتارهای غیرقانونی و غیراخلاقی، کوچکترین فرصتی برای دفاع به آنها داده باشند».

او افزود که به اصرار او و پزشک وزارت اطلاعات، آقای کروبی فقط داروی قلب خود را مصرف کرده و آب یا غذا نخورده است.

فاطمه کروبی گفت: «انتظار صریح ما این است که مأموران امنیتی از منزل بیرون روند و با یک کیوسک امنیتی یا پست انتظامی رفت آمدها را کنترل کنند، نه اینکه درون منزل حضور داشته باشند».

اکنون حدود 7 سال است که مهدی کروبی نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری جنجال برانگیز سال 2009 ایران، در حصر خانگی به سر می‌برد. میرحسین موسوی دیگر نامزد معترض و هسرش زهرا رهنورد از همان هنگام در حصر خانگی هستند.

پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2009 ایران، اصلاح طلبان که می‌گفتند تقلب گسترده و سازماندهی شده روی داده، دست به اعتراض زدند. حاصل سرکوب اعتراضات، ده‌ها کشته در خیابان‌ها و بازداشتگاه‌ها و زندانی شدن صدها معترض بود. اعتراض‌های آن‌ سال‌ها به دلیل استفاده میرحسین موسوی از نماد «سبز» که بعد از آن به نماد معترضان تبدیل شد، به «جنبش سبز» مشهور شد.

اصولگرایان به اعتراض‌های آن سال «جریان فتنه» ، به سران معترضان «سران فتنه» می‌گویند.